Na hlavný obsah

Odhalí aj tie najmenšie karcinómy prsníka. Lekári v Košiciach používajú umelú inteligenciu

Umelá inteligencia je rýchla a znižuje chybovosť.

Odhalí aj tie najmenšie karcinómy prsníka. Lekári v Košiciach používajú umelú inteligenciu
Röntgenový snímok prsníka. Foto: STVR

V diagnostike najčastejšieho karcinómu na Slovensku u žien pomáha umelá inteligencia. Dokáže odhaliť aj tie najmenšie karcinómy, ktoré si lekári všimnúť hneď nemusia. Používajú ju na špecializovanom pracovisku v Košiciach. Zatiaľ čo systém rok testovali, teraz ho už majú v bežnej praxi.

„Umelá inteligencia používa aj rôzne matematické algoritmy a má isté technológie, ktorými sa dokáže sama učiť. A zároveň má aj väčšie portfólio vyšetrených pacientov,“ priblížil rádiológ René Hako.

Používaniu umelej inteligencie pri odhaľovaní karcinómu prsníka sa v relácii Aktuálne :24 venovala redaktorka Katarína Zakuťanská:

Na Slovensku má diagnostikovanú rakovinu prsníka vyše 30-tisíc žien. Ochoreniu ročne podľahne takmer 900 z nich. Tretinu pacientiek by sa pritom podarilo zachrániť, ak by prišli na vyšetrenie včas. Na preventívne mamografické vyšetrenie má nárok každá žena po štyridsiatke vždy raz za dva roky.

„Na mamografiu musíte mať výmenný lístok od vášho gynekológa, keď sa chcete objednať na prevenciu. Samozrejme, je to hradené poisťovňou,“ uviedla recepčná Polikliniky pri radnici Marianna Bobanec.

„Veľa žien nám povie, že zanedbali prevenciu a pokiaľ sa už vyskytlo onkologické ochorenie, mnoho z nich si vyčíta, že na preventívne prehliadky určite mali chodiť. Na druhej strane máme ženy, ktorým preventívna prehliadka odhalila nejaké onkologické ochorenie, ale v počiatočnom štádiu. A práve preto, že to bolo zachytené včas, bola potom dobrá liečiteľnosť,“ ozrejmila projektová manažérka Ligy proti rakovine Ľubica Slatina.

Je iba poradným orgánom

Umelá inteligencia je rýchla a znižuje chybovosť. Je však iba poradným orgánom, rozhodujúce slovo má vždy lekár.

„Keby sme mali umelú inteligenciu pred dvoma rokmi, dokázali by sme niektoré karcinómy odhaliť už pri preventívnych skríningových mamografiách pred dvoma rokmi, kde lézia bola ešte tak diskrétna, že lekár ju nedokázal identifikovať. Ale spätne, keď sme analyzovali tieto dáta, umelá inteligencia ju už označila ako podozrivú, čo je veľmi dôležité z hľadiska budúcej liečby a prognózy pacientky,“ dodal Hako.

V bežnej praxi musia takúto snímku posúdiť vždy dvaja nezávislí lekári. V Európskej únii je už schválené, že certifikovaná umelá inteligencia môže nahradiť jedného posudzovateľa. Takto to funguje zatiaľ iba v Košiciach.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Regióny