Na hlavný obsah

Ošetrovné pri jednorodičoch sa môže zmeniť. Ich zástupcovia však upozorňujú na praktické problémy

Zmeny by sa mohli dotknúť výšky a trvania poberania OČR.

Ošetrovné pri jednorodičoch sa môže zmeniť. Ich zástupcovia však upozorňujú na praktické problémy
Ilustračná snímka rodičov s dieťaťom. Foto: TASR/Daniel Stehlík

Osamelí rodičia by mohli poberať vyššiu OČR (ošetrovanie člena rodiny, pozn. redakcie) či čerpať ošetrovné viac dní. Rezort práce pripravuje viaceré zmeny na pomoc jednorodičom. Ich zástupcovia upozorňujú na praktické problémy, napríklad pri žiadostiach o dávky.

Nový samostatný príspevok na bývanie by mal byť v roku 2026 a koncept rodinnej karty, teda zľavovej karty pre rodiny s deťmi, sľubuje ministerstvo už od minulého roka. Popri tom minister práce Erik Tomáš (Hlas-SD) avizuje aj zmeny v príspevku na ošetrovanie člena rodiny.

„Keď sú dvaja rodičia, tak sa vedia vystriedať pri dieťati. Ale keď je len jeden, je to problém. Takže buď predĺžime dobu poberania OČR alebo dáme OČR, ktorá je teraz na úrovni 55 percent hrubej mzdy, na 100 percent v prípade jednorodičov,“ povedal minister práce Erik Tomáš.

Štát v súčasnosti prepláca krátkodobé ošetrovné jednému rodičovi najviac za 14 dní. Hoci je to 55 percent zo mzdy, denná suma nesmie presiahnuť 50 eurovú hranicu, čo je niečo cez 660 eur.

Problém s identifikáciou jednorodičov

Podľa Evy Markovej zo združenia Jeden rodič by jednorodičovským domácnostiam viac pomohla zmena výšky ošetrovného ako predĺženie jeho čerpania. Problémy vidí pri identifikácii jednorodičov.

„Podľa čoho to budú zisťovať, že tí ľudia naozaj žijú sami? Dostávame sa na koreň problému. My, keď ich posielame na úrady, tak odtiaľ odchádzajú so zvesenou hlavou, lebo im povedia, že my vás nemáme kam zaradiť, pretože neexistujete,“ povedala Marková.

Ministerstvo práce detaily o pripravovanej zmene neposkytlo, predstaví ich až po finalizácii návrhu. Podľa poslankyne z Progresívneho Slovenska Simony Petrík by obe opatrenia pomohli.

„Aj navýšenia počtu dní a zároveň aj navýšenia sumy OČR nemusí ísť rovno na 100 percent mzdy. Mohlo by ísť napríklad o 75 percent mzdy a plus navýšenie nejakých dní,“ povedala Petrík.

Predseda opozičnej SaS Branislav Gröhling však nepovažuje zmenu za systémové riešenie. „Toto je vláda socialistov a populistov, ktorá vymýšľa iba rôzne dávky, príspevky, aby ľudia boli od nich závislí. Dobrý sociálny systém má byť nastavený tak, aby podporoval a budoval samostatnosť,“ vysvetlil Gröhling.

Podľa ekonóma Vladimíra Baláža je akékoľvek opatrenie pre samoživiteľov prospešné.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Ekonomika