Na Slovensku pribúdajú pacienti, ktorí majú psychické poruchy. Vyplýva to z údajov Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI). Odborníci tvrdia, že za tým nemusí byť len zhoršovanie psychického zdravia ľudí, ale aj väčšia ochota vyhľadať pomoc.
Minulý rok psychiatrické ambulancie navštívilo podľa Národného centra zdravotníckych informácií takmer 428-tisíc pacientov.
„Najvyšší počet od začiatku sledovaného obdobia, teda od roku 2009. A keď sa bližšie pozrieme na čísla za uplynulé roky, tak je tam kontinuálny nárast,“ priblížila vedúca oddelenia komunikácie a marketingu NCZI Alena Krčová.
Ľudí trápili najmä afektívne poruchy. „Sú to poruchy nálady. Pravdepodobne najčastejšie je to depresia, ktorá je často reakciou na to, čo sa deje okolo toho človeka. Keď sa prehĺbi a je výrazná, tak človek potrebuje liečbu,“ vysvetlil klinický psychológ Miloš Šlepecký.
Rastu počtu pacientov s psychickými poruchami sa v Správach venovala redaktorka Miriam Čerešníková:
Prvýkrát vlani prišlo na vyšetrenie najviac seniorov. Väčšinou u nich prevládali organické duševné poruchy vrátane demencie. Lekári zaznamenali aj nárast počtu vyšetrení 15 až 19 ročných pacientov. Dôvodom boli najmä neurotické poruchy.
„Je to ešte veľmi krehké obdobie v tínedžerskom veku, kedy si ešte nevedia dostatočne zregulovať emócie, nemajú dostatočnú výbavu na to, aby ich zvládli. Potrebujú podporu okolia a také to bezpečie. Ak to nemajú, tak často dochádza k poruchám,“ priblížila psychologička z občianskeho združenia IPčko Marta Marošová.
Väčšia osveta
Odborníci vyšší počet psychiatrických vyšetrení nespájajú iba so zhoršeným psychickým stavom ľudí, ale aj s väčšou osvetou.
„Tá destigmatizácia neposkočila skokovo, nárazovo, že by teraz dvakrát toľko ľudí sa nehanbilo. Nie je to tak. Ten trend je určite dobrý, ale ešte zďaleka nie sme tam, kde máme byť,“ uviedol riaditeľ Ligy za duševné zdravie Andrej Vršanský.
„Je dobré, že sa tí ľudia už čoraz viac dostávajú do liečby, lebo podľa našich výskumov sa nám možno cez 60 percent týchto ľudí nelieči alebo príde do liečby neskôr,“ dodal Šlepecký.
Odborníci pripomínajú, že pri psychických problémoch je dôležité vyhľadať pomoc čo najskôr. Upozorňujú však na nedostatok odborníkov a dlhé čakacie lehoty.