Vlani zomrelo v zahraničí vyše 700 slovenských občanov. Prevoz tela zosnulého domov znamená množstvo vybavovania a môže trvať aj niekoľko týždňov. Vznikla preto nová iniciatíva, ktorá pomáha pozostalým.
Petrina mama zomrela pred polrokom pri dopravnej nehode v Taliansku. „Nikto z nás to nečakal, mal to byť iba obyčajný niekoľkodňový výlet, ale týmto dňom sa mi otočil život úplne naruby,“ opisuje zakladateľka občianskeho združenia Svetluna.
Okrem smútku zo straty blízkej osoby musela čeliť aj desiatkam telefonátov, emailov a rozhovorov s vyšetrovateľmi, právnikmi či úradmi. V tejto situácii Petre Podhorcovej pomáhalo bratislavské mestské pohrebníctvo.
Viac o iniciatíve, ktorá pomáha pozostalým, zisťovala v relácii Správy redaktorka Izabela Kajzerová:
„Úmrtie samo o sebe je veľmi náročná záležitosť pre pozostalých. A ak nastane v zahraničí, tak pozostalí musia vybaviť množstvo dokumentov, komunikovať v cudzom jazyku, komunikovať s rôznymi právnymi inštitúciami, úradmi,“ vysvetľuje Katarína Šemberová z Marianum – Pohrebníctvo mesta Bratislava.
Každá krajina má inak nastavené zákony. Petra Podhorcová napríklad tvrdí, že niektoré požiadavky talianskych úradov sa jej zdali priam bizarné.
„Byrokratický proces toho celého, to bol obrovský boj, ktorý trval v mojom prípade dva týždne, kým sa mi podarilo mamu vôbec dostať na Slovensko,“ hovorí Podhorcová.
Rozhodla sa, že svoju skúsenosť využije na pomoc ľuďom, ktorí sa ocitnú v podobnej situácii. Založila prvé občianske združenie svojho druhu na Slovensku. Pozostalým pomáhajú s celým procesom repatriácie.
V situácii pomôže aj poistenie
„Pre mňa osobne bol najhorší pocit to, že som na to všetko sama. Aj preto nechceme, aby sa iní ľudia museli cítiť tak, že sú na to úplne sami,“ približuje Podhorcová.
Predseda Slovenskej asociácie pohrebných a kremačných služieb Ladislav Stríž uznáva, že takýto proces môže byť traumatizujúci. Upozorňuje, že dôležité sú aj opatrenia pred vycestovaním.
„V prvom rade to je naozaj poistenie, to je dosť podstatné. Poistenie na všetky možné spôsoby,“ pripomína Stríž. Podľa zakladateľky občianskeho združenia Svetluna musia trúchliaci pozostalí okrem byrokracie počítať aj s vysokými nákladmi. Tie sa môžu vyšplhať do výšky desiatok tísíc eur.