Na hlavný obsah

Po vyše roku ostreľovania vstúpilo do platnosti prímerie medzi Izraelom a libanonským hnutím Hizballáh

Dohodu sprostredkovali Spojené štáty a Francúzsko.

Po vyše roku ostreľovania vstúpilo do platnosti prímerie medzi Izraelom a libanonským hnutím Hizballáh
Ilustračná snímka - zrútená budoval v Libanone po izraelskom leteckom útoku. Foto: TASR/AP

Po vyše roku cezhraničného ostreľovania a dvoch mesiacoch otvorenej vojny medzi Izraelom a libanonským hnutím Hizballáh vstúpila v stredu (27. 11.) o 04: 00 h miestneho času (03: 00 SEČ) do platnosti dohoda o prímerí.

V utorok (26. 11.) ju oznámil americký prezident Joe Biden. Obe strany ešte niekoľko hodín predtým vykonávali údery na ciele protivníka.

Dohoda sprostredkovaná Spojenými štátmi a Francúzskom podľa agentúry Reuters predpokladá, že sa izraelské jednotky počas 60 dní stiahnu z južného Libanonu, zatiaľ čo sa tam rozmiestnia vojaci libanonskej armády. Hizballáh súčasne presunie svoje sily od izraelsko-libanonských hraníc za rieku Litanie.

Podľa Bidena prímerie otvára cestu k trvalému ukončeniu konfliktu medzi Izraelom a Iránom podporovaným hnutím, ktorý si v Libanone podľa oficiálnych údajov vyžiadal viac ako 3 800 mŕtvych. Izrael eviduje 78 obetí na svojom území.

Biden a francúzsky prezident Emmanuel Macron v utorkovom spoločnom vyhlásení uviedli, že Francúzsko a USA budú pracovať na tom, aby prímerie realizovali v plnom rozsahu.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v televíznom prejave vyhlásil, že Izrael dohodu o prímerí prijíma, rázne ale odpovie na akékoľvek jej porušenie zo strany Hizballáhu.

Jeden dobrovoľník zomrel

Vzájomné ostreľovanie medzi Izraelom a Hizballáhom sa stalo každodenným od vlaňajšieho 8. októbra, deň po útoku palestínskeho teroristického hnutia Hamas na Izrael, ktorým prepukla vojna v Pásme Gazy.

V druhej polovici septembra izraelská armáda výrazne zintenzívnila bombardovanie objektov spojených podľa nej s Hizballáhom v Libanone, kde zabila viacerých veliteľov hnutia vrátane dlhoročného lídra Hasana Nasralláha. Od októbra viedla izraelská armáda aj pozemnú operáciu na juhu Libanonu.

Údery v Libanone vykonával Izrael ešte niekoľko hodín predtým, ako prímerie vstúpilo do platnosti. Terčom izraelských vzdušných úderov sa v noci na stredu stalo južné predmestie Bejrútu a tiež tri hraničné priechody so Sýriou na severe Libanonu.

Organizácia Červený polmesiac uviedla, že v dôsledku úderov zomrel jeden z jej dobrovoľníkov. Sýrska štátna televízia informovala o 18 zranených.

Hizballáh na Bidenovo oznámenie o dosiahnutí dohody o prímerí doteraz nereagoval. V samostatnom vyhlásení ale v noci na stredu uviedol, že v odvete za izraelské údery na Bejrút vypustil bezpilotné lietadlá na niekoľko „citlivých vojenských cieľov“ v Tel Avive a jeho okolí, uviedla agentúra AFP.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet