V pondelok (11. 11.) policajná inšpekcia za pomoci kukláčov zadržala dvoch policajtov z obvodného oddelenia v Košiciach. Jeden z nich spôsobil zaistenej osobe viacpočetné zranenia hlavy, tváre a ďalších častí tela s následným opuchom mozgu. Po operácii zranený muž na druhý deň v nemocnici zomrel.
Policajta vzal okresný súd do väzby. O jeho odvolaní ešte bude rozhodovať krajský súd. Zadržanie však prišlo až týždeň počine a podľa informácií obaja policajti nepodali, respektíve podali o skutku iné hlásenie. Čo sa presne na oddelení stalo, prečo policajt zlyhal, nereagoval jeho kolega? To zisťuje policajná inšpekcia.
Ako sa mohlo stať, že v košickom prípade je obvinený policajt, ktorý 20 rokov slúžil a bol bezproblémový? Ako je možné, že jeho kolega nezasiahol? Vyzerá to tak, že keby muž nezomrel na fatálne zranenia a bol „len“ zbitý a odišiel by po vlastných, tak sa celý prípad ututle.
V tomto konkrétnom prípade by k ututlaniu určite nedošlo na základe toho, ako je nastavený hlasný systém v rámci Policajného zboru. Otázka, ako sa to mohlo stať, je predmetom šetrenia ako Úradu inšpekčnej služby, tak aj mojej vnútornej kontroly, ktorú som nariadil na danom obvodnom oddelení.
Mojím cieľom je identifikovať procesy v ktorých bol zainteresovaný policajt, ktorý je dnes vo väzbe. Takisto nájsť aspoň z časti odpoveď na otázku, prečo sa to stalo.
Aký má byť správny postup polície? SBS zadržala muža, ktorý kradol. Zavreli ho do špeciálnej miestnosti, ktorá je monitorovaná. Tam prišiel policajt s vystuženou rukavicou, ktorý tam zrejme išiel s tým, že bude tohto človeka biť. Nemal sa skôr snažiť zistiť totožnosť muža, odviesť ho na policajné oddelenie a tam odovzdať na priestupkové konanie? Vieme, že krádeže do výšky 700 eur sú podľa nového trestného zákona len priestupok.
Určite to malo byť tak, ako rozprávate. Dnes už vieme, že to tak nebolo. V prvej fáze, v deň keď sa to stalo, respektíve keď sme to zistili, sme disponovali inými informáciami. Dnes už máme väčší objem informácii, ktoré lepšie vykresľujú, čo sa asi stalo. Jeden zo zásadných problémov bol, že do hlásenia dali iné informácie, ako to v skutočnosti bolo.
Hliadka bola na miesto vyslaná s tým, že súkromná bezpečnostná služba zadržala osobu, ktorá kradla. Hliadka, ktorá tam prišla, podľa záznamov uviedla, že osobu naložila a doviezla na oddelenie, kde bola táto osoba silne pod vplyvom alkoholu.
Po 20 minútach na oddelení začala táto osoba zaspávať, respektíve mať nejaké zdravotné problémy. Hliadka privolala rýchlu zdravotnú pomoc, ktorá ho odviezla na ošetrenie. Takto to bolo v zápise.
Následne sa na druhý deň policajti potrebovali štandardným postupom vysporiadať s priestupcom.
To znamená, že ráno prišiel nový policajt alebo nadriadený a zisťoval, čo sa dialo deň predtým?
Áno. Je to štandardný postup, kde nadriadený pozrie, čo sa vlastne za tú noc udialo. Bola to bežná agenda, nadriadený pridelil spis na ďalšie spracovanie. Príslušník, ktorý to dostal, sa dozvedel, že priestupca zomrel v nemocnici. V tej chvíli sa nič nedialo, javilo sa to ako úmrtie človeka, ktorý sa pohybuje v skupine bezdomovcov. Ešte sme nevedeli, že záznam bol nepravdivý, a tak sa s tým ďalej nepracovalo.
Následne nemocnica zo zákona vykonala pitvu. Až 7. novembra prišla správa, že priestupca zomrel kvôli cudziemu zavineniu, respektíve úmrtie násilným spôsobom. Táto správa prišla späť na oddelenie, nadriadený si porovnal záznamy lekára a policajtov a vyhodnotil to ako nesúlad. Proces je nastavený tak, že hneď sa to postupuje Úradu inšpekčnej služby.
Opozícia sa pýtala, prečo ten policajt, ktorý je teraz vo väzbe ešte dva dni normálne slúžil. Bolo to z nejakých taktických dôvodov alebo už vedel o tom, že ho vyšetrujú?
Úrad inšpekčnej služby začal konanie tým, že išiel do nemocnice k pitve. Nejakých spôsobom vnímali, že je tu inšpekcia a niečo sa stalo. Policajtovi, ktorý ten záznam napísal, muselo docvaknúť, že sa začali robiť veci s tým spojené. Po celý čas, keď tieto úkony prebiehali, mal tri dni voľna a bol pod drobnohľadom. Bolo potrebné zabezpečiť dostatok dôkazov.
Na výbore sa spomínalo, že policajt sa snažil dostať ku kamerovým záznamom v obchodnom centre?
Áno, bolo to potvrdené z úst riaditeľa Úradu inšpekčnej služby. Zastavil sa v tom nákupnom centre. Je to lokalita, kde sa asi všetci poznajú a snažil sa nejakým spôsobom k tomu dostať, ale k samotnému úkonu z jeho strany neprišlo.
Čo jeho služobne mladší kolega? Prečo nezasiahol a súhlasil so zápisom? Funguje v polícii nejaká falošná profesijná lojalita neudávania staršieho kolegu, lebo nikdy neviem, či sa to nemôže stať mne. Alebo sa mladší kolega bojí služobne staršieho?
Možností, prečo druhý policajt nekonal, je určite viac a sú predmetom vyšetrovania. Jedna vec je trestnoprávne vyšetrovanie, ktoré vedie Úrad inšpekčnej služby a aj tieto otázky, ktoré mi tu kladiete, budú súčasťou toho vyšetrovania. Paralelne na to vediem z môjho pokynu kontrolu aj ja, kde sa zaoberám procesmi pred samotným skutkom a tiež históriou samotného policajta, jeho práce a spôsobov.
Takéto procesy by v polícii nemali fungovať. Policajti sú preškolení v tom, ako sa majú správať, ako majú postupovať podľa zákona. Toto falošné kamarátstvo určite nemá priestor pri vážnych veciach, kde zomierajú ľudia.
Používanie donucovacích prostriedky má pravidlá
Nielen súčasný verejný ochranca práv, ale aj ombudsmanky pred ním hovorili o tom, že polícia veľmi často používa donucovacie prostriedky. Kedy ich môže polícia podľa zákona použiť a v akej miere?
Ak sa používa donucovací prostriedok, je to náležitosť zákona na presadenie záujmov štátu a v zákone je to jasne zaevidované. Keď je aktívny odpor, keď osoba, proti ktorej policajt zakročuje nejako bojuje, je pasívna, nechce odísť, vytvára prekážku a pod.
Donucovanie prostriedky, ktoré môže policajt použiť sú hmat, chvat, úder a kop. Hmat je najmenej agresívny, kop je naopak veľmi radikálny. Policajti sú vedení k tomu, aby vedeli v praxi rozlišovať, ktorý prostriedok na aký typ správania sa použiť. Zákon ešte samostatne pamätá na chránené osoby, na tehotné ženy či na deti.
Tento policajt mal taktickú rukavicu. Je to bežná súčasť policajného vybavenia?
Určite to nie je bežná súčasť policajného vybavenia. S tým, že v tomto prípade policajti ani len záznam o donucovacích prostriedkoch nepoužili. Nemusíme sa ani baviť o tom, že konanie nezakladalo dôvod na to, aby policajti použili fyzickú silu voči osobe, ktorá už dnes nežije.
Hovorí sa o častejších psychotestoch pre policajtov. Ako často môže nadriadený nariadiť hoci aj konzultáciu so psychológom, keď sa mu zdá, že kolega je akýsi agresívnejší alebo neprimerane reaguje na určité situácie?
Máme v nariadení ministerstva vnútra vymenované podmienky, za ktorých môže nadriadený podriadeného poslať na psychologické vyšetrenie. Je to o tom, ako vnímate ľudí na pracovisku, kolegov, či je všetko v pohode, alebo sú tam nejaké extrémne výkyvy v správaní. Nemusí to byť vždy agresívny prejav. Niekedy to môže byť aj zlá komunikácia.
Výkyvy máme každý. Dôležité je, aby to policajt dokázal zvládnuť, aby v práci pri plnení úloh mal všetky tieto veci zrovnané a neprenášal to do tej svojej práce.
Policajná brutalita je problém spoločnosti
O policajnej brutalite sa hovorí už dlhšie. Čo s tým budete robiť, aby sa to nestávalo?
Je to problém spoločnosti. Riešenia sa skladajú z viacerých rovín. Nie je to jedno komplexné riešenie, neexistuje univerzálny návod. Jedným z riešení sú telové kamery, ktoré by možno veľmi jasne potvrdili tvrdenia, s ktorými sa dnes musíme vysporiadať v procese preverovania a mierou medializácie, ktorú daná udalosť dostala vo verejnom priestore.
Telové kamery by potom museli byť zapnuté pri každom zásahu? Jeden z odborníkov povedal, že aj to sa dá nejakým spôsobom obísť. Jednoducho ju policajt nezapne lebo povie, že daná situácia si to nevyžaduje.
Samozrejme, treba si uvedomiť, že je to o ľuďoch. Od 1. decembra, v rámci pilotného projektu, dávame asi 40 alebo 60 telových kamier práve do Košíc, aj do Starého mesta. Policajti to budú testovať.
Je to náročné technické riešenie. Veľký objem dát musíte niekde dostať, uskladniť a mať časový úsek, kedy ich budete mať k dispozícii. Potom je to o nastavení legislatívnych procesov, aby mal policajt povinnosť kameru zapnúť.
Rátame s tým, že všetko nové má aj nejakú mieru nepochopenia či odporu. V Policajnom zbore je to o niečo jednoduchšie, lebo naše predpisy vedia nastaviť procesy tak, že ak ich policajt dodržovať nebude, bude za to mať sankciu.
Myslím si, že to zavedieme a vysporiadame sa s tým bez toho, aby to naši policajti nejakým spôsobom negovali. Časom pochopia, že v dnešnej dobe, keď čelia tomu, že ich každý natáča vo verejnom priestore a hejtuje výkon ich práce, sa kamera stane pomocníkom, nie príťažou.
V rámci náboru chceme znížiť niektoré kritéria ako fyzická príprava či slovenčina. Inšpirovali sme sa okolitými štátmi. Určite ale nebudeme znižovať psychologické kritéria pre vstup do Policajného zboru. Psychologické vyšetrenia sú najväčším filtrom, cez ktorý veľa ľudí neprechádza.
Je to spôsobené aj generačne, ale nie je to problém Slovenska, ale aj okolitých štátov.
Môžu sa udiať personálne zmeny
Budete robiť v Košiciach nejaké personálne zmeny?
Ak sa to uzavrie, nevylučujem, že sa personálne zmeny vykonajú na rôznych úrovniach.
Policajt, ktorý nezasiahol, bude prepustený zo služby?
Policajt, ktorý nezasiahol, bude prepustený zo služby. Momentálne obvinený nie je. Je to živé vyšetrovanie, čo je dnes, nemusí platiť zajtra. Prichádzajú ďalšie informácie, robia sa ďalšie úkony, status počtu obvinených ešte nie je záverečný.
Vy sa nechystáte odstúpiť?
Nechystám sa odstúpiť. Budem s týmto problémom bojovať. Prišiel som tu preto, aby som niečo zmenil.