Na hlavný obsah

Poľovník zastrelil rodinného miláčika: Smútiaca rodina žiada za smrť mačky spravodlivosť

Podľa poľovníka je mačka škodná zver.

Poľovník zastrelil rodinného miláčika: Smútiaca rodina žiada za smrť mačky spravodlivosť
Na snímke mačka v klietke. Foto: STVR

Byť poľovníkom nie je iba zábava – vystreliť si a trafiť niečo, čo sa hýbe. Je to predovšetkým veľká zodpovednosť, ide totiž o život. O ten svoj, za záhadných okolností, prišiel domáci miláčik pána Marcela. Nešlo o srnca, diviaka ani zajaca, ale o šľachetnú mačku, ktorá sa ocitla kúsok za dedinou a, nanešťastie, aj v hľadáčiku miestneho poľovníka.

„Pred Charliem sme asi tri roky žiadnu mačku nemali. Po tej dobe to bola naša prvá mačka. Vždy som chcel mať väčšie plemeno mačky, bola pre mňa vysnívaná,“ hovorí majiteľ šľachtenej mačky Marcel Rakús.

Mačky sú na Slovensku veľmi obľúbeným domácim zvieraťom. Jedným z asi 70-tich plemien je mainská mývalia mačka, ktorá v dospelosti váži takmer desať kilogramov. Pán Marcel sa pre ňu rozhodol pred rokom.

„Charlie mal GPS obojok, kde som ho mal neustále pod kontrolou. V rámci aplikácie mal dokonca aj pre neho vyhradené územie a vždy keď ho prekročil, išiel som ho stiahnuť. V tej aplikácii niekedy stačilo iba zapnúť funkciu zvončeku, ktorá mu pípala na obojku a Charlie sa vrátil už na základe toho. Ak sa nevrátil, išiel som na ulicu, pískol som na neho a Charlie bol do minútky doma,“ pokračuje pán Marcel.

V rodinnom dome, v ktorom žije pán Marcel so svojou manželkou a dvomi deťmi, sa mačka ihneď zabývala. Získala si všetkých rodinných príslušníkov aj susedov na ulici. V júli sa však udialo niečo, z čoho sa nedokáže jej majiteľ stále spamätať.

Rodina bola na dovolenke

„Neboli sme vtedy doma. O desiatej večer som zistil podľa obojku, že Charlie je trošku ďalej od domu. Nebol vtedy iba tu na ulici, ale bol ďalej, pri družstve. Bolo veľa hodín, povedal som si, že už nebudem otravovať suseda, Charlie sa vráti sám. Ráno som sa však zobudil a zistil som, že obojok je stále na tom istom mieste, kde bol o tej desiatej deň predtým večer. Tušil som, že je zle. Sused ho išiel pozrieť, bohužiaľ našiel len voľný obojok. Charlieho našla až po dvoch hodinách druhá suseda mŕtveho, zastreleného,“ spomína pán Marcel.

Pán Marcel s rodinou sa okamžite vrátili z dovolenky. Ešte v ten istý deň začali pátrať, čo sa vlastne Charliemu stalo.

„Z kamerových záznamov sme zistili, že v čase, keď došlo k výstrelu sa v okolí pohybovalo auto – výstrel bolo zreteľne počuť aj na kamerových záznamoch z ulice. Na základe toho času sme určili, o aké auto ide. Nevedeli sme však, kto bol vodičom, iba to, že auto prišlo na miesto a osoba s ním manipulovala,“ vysvetľuje pán Marcel.

„Na druhý deň večer išla dcéra s priateľom cez dedinu a zbadala to isté auto na hlavnej ulici vo Voderadoch. Išli sme zisťovať, kto tam býva. Zistili sme, že tam býva miestny poľovník,“ dodáva.

Požiadali sme o vyjadrenie aj poľovníka Richarda Turanského. V telefonickom rozhovore sme sa dozvedeli, že mačka je podľa neho škodná zver, a ak vyrušuje inú zver, treba ju zastreliť. Neskôr však odmietol zverejnenie rozhovoru.

Člen poľovníckeho združenia

Poľovník, je členom poľovníckeho združenia Gidra Voderady. Predseda tohto združenia v telefonickom rozhovore potvrdil, že členovia združenia, čiže poľovníci, strieľajú bežne mačky, ktoré sa pohybujú v poľovnom revíri. Podľa poľovníckeho zákona však ktorýkoľvek poľovník na mačku nesmie vystreliť.

„Na Slovensku máme zákon o poľovníctve, ktorý presne upravuje, aké sú podmienky, keď niekto chce usmrtiť mačku v poľovnom revíre alebo na poľovnom pozemku. Podmienkou je, že to musí to byť poľovníckej stráže. Ďalšia podmienka je, že sa mačka musí nachádzať vo vzdialenosti väčšej ako je 200 metrov od najbližšej pozemnej stavby a voľne sa pohybovať,“ objasňuje nezávislý advokát Milan Ficek.

„Nie je to len tak, že poľovník ide do revíru a chce si niečo zastreliť. Poľovník loví to, čo má na povolenke na poľovačku vyznačené, čo platí aj pri love túlavých psov a mačiek. Musí to mať špeciálne vyznačené od poľovnícke hospodára, pretože prednostne podľa paragrafu 29 je to právo a povinnosť člena poľovníckej stráže,“ tvrdí hovorca Slovenskej poľovníckej komory Alojz Kaššák.

Podľa pozemkového a lesného odboru na ministerstve vnútra pán Richard Turanský nie je členom poľovnej stráže v poľovnom revíri Gidra Voderady. Na otázku, či disponoval špeciálnym povolením na lov túlavých psov a mačiek, predseda združenia nedopovedal.

„Prípad zastrelenej mačky je predmetom vyšetrovania. Všetky potrebné podklady, ktoré si od poľovníckeho združenia Gidra Voderady orgány činné v trestnom konaní vyžiadali, boli poskytnuté. Ďalšie vyjadrenia a stanoviská k uvedenému prípadu nebudeme poskytovať minimálne do ukončenia tohto prípadu,“ píše sa v stanovisku predsedu poľovníckeho združenia Gidra Voderady Karla Sedláka.

Trestné oznámenie

Majiteľ Charlieho podal trestné oznámenie na polícii. Prípadom sa ihneď začali zaoberať envirokriminalisti.

„Vyšetrovateľ začal v prípade koncom júla 2024 trestné stíhanie pre prečin usmrtenie spoločenského zvieraťa bez primeraného dôvodu. V súčasnosti sú vykonávané procesné úkony. Páchateľovi v prípade dokázania viny hrozí trest odňatia slobody až na tri roky,“ uvádza hovorkyňa Prezídia policajného zboru Martina Sláviková v písomnom stanovisku.

„Vedeli sme, že sa takýto prípad stal. Overovali sme, v akom je prípad štádiu. Podľa našich informácií udalosť vyšetrujú orgány činné v trestnom konaní. Musia posúdiť situáciu a to, či poľovník postupoval v intenciách zákona alebo tento zákon porušil,“ vysvetľuje hovorca Kaššák.

„Pokiaľ by sa preukázalo, že spáchal trestný čin práve v súvislosti s týmto, určite mu odnímu poľovnícky preukaz. Takisto nemôže byť členom poľovníckej stráže,“ hovorí advokát Ficek.

„Ak poľovnícka stráž prekročí svoje právomoci, alebo poľovník mačku uloví v rozpore s paragrafom 29, v priestupkovom konaní ho štátna správa na úseku poľovníctva, teda okresný úrad,“ objasňuje hovorca Kaššák.

Nový zákon

„My zastávame názor, že strieľanie spoločenských zvierat v poľovných revíroch je neakceptovateľné. Momentálne je v pripomienkovom konaní návrh nového zákona o poľovníctve, v ktorom budeme opätovne predkladať pripomienku, ktorá by tento postup zakázala. Myslíme si, že je to naozaj nehumánne a nemiestne. Veľakrát sa stáva, že tie zvieratá sa stratia,“ tvrdí zvierací ombudsman Zuzana Stanová.

„Argumentovať s tým, že každé voľne pustené spoločenské zviera naháňa zver s cieľom ju uštvať je z nášho pohľadu nemiestne. Musí byť totiž splnená podmienka toho, že to spoločenské zviera prenasleduje zver. To je tá argumentácia, ktorú poľovníci majú. Údajne riešia až štyritisíc takýchto prípadov ročne, kedy spoločenské zviera, najmä pes, prenasleduje zver,“ dodáva.

„Samozrejme, ten poľovník nemusel vystreliť. On nemusí vystreliť ani na mačku, ktorá je bežná, trojfarebná dedinská mačka. Keď sa už však rozhodol, pravdepodobne vedel prečo strieľa. Je to teda otázka na toho strelca, či strieľal cielene,“ vysvetľuje hovorca Kaššák.

„Poľovník musel vidieť. Poľovník nesmie strieľať na to, čo bezpečne nerozoznal, terč musí bezpečne identifikovať. Dôvodom je, že čierna machuľa môže byť aj zohnutý chodec. Poľovník teda musí na sto percent vedieť na čo strieľa. Ak strieľa na niečo, pri čom si nie je na sto percent, je to obrovská chyba a jednoducho ten poľovník nie je zodpovedný,“ dodáva. 

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Regióny