Poplatky za odpad nateraz v Košiciach dvíhať nebudú. Rozhodli o tom poslanci na dnešnom rokovaní mestského zastupiteľstva. O zmene hlasovali tajne. Boja sa, že za zvyšovanie poplatkov budú pranierovaní na sociálnych sieťach.
Zvýšením poplatku za odpad chcelo mesto vyrovnať stratu v odpadovom hospodárstve. Radnica tvrdí, že bez zmien bude strata mesta tri milióny eur. Na výšku straty má vplyv podľa mesta aj inflácia a aj trojpercentné zvýšenie DPH v rámci konsolidačného balíka. „Mesto Košice v nasledujúcom roku nemôže a nebude schopné doplácať na nakladanie s komunálnym odpadom z iných zdrojov rozpočtu,“ píše sa v dôvodovej správe mesta Košice.
Primátor sa k neschváleniu návrhov nateraz nevyjadril. Povedal, že tak urobí až po prerokovaní rozpočtu. Ten majú poslanci na programe ešte v rámci prebiehajúceho zasadnutia. „Považujeme za nevyhnutné pristúpiť k úprave sadzieb poplatkov za komunálny odpad tak, aby výnos z poplatku pokryl výdavky na jeho zber, prepravu a likvidáciu odpadu, režijné a ostatné náklady,“ píše sa ďalej v správe mesta Košice.
Tajnému hlasovaniu poslancov v Košiciach sa v Správach z regiónov venoval redaktor Ondrej Behún:
Košičania mali po novom platiť nie 57, ale 65 eur za rok. Ešte v roku 2022 to bolo pritom takmer o polovicu menej. „Keď si to uvedomíme, z 35 na 57 je to nárast skoro 80 percent. Ja si osobne nemyslím, že poskytujeme naozaj adekvátne služby aj k týmto daným cenám voči obyvateľom,“ hovorí poslanec mestského zastupiteľstva Košice Roman Matoušek.
Tajné hlasovanie
Poslanci rozhodovali o nepopulárnej téme zvyšovania poplatkov v tajnom hlasovaní. Boja sa, že za svoje rozhodnutia budú pranierovaní na sociálnych sieťach. S tajnou voľbou už majú skúsenosti – o zvyšovaní poplatkov takto hlasovali aj v minulosti.
„Tak, aby každý sa mohol svojvoľne vyjadriť a nikto nebol poťahovaný po médiách a sociálnych sieťach,“ tvrdí poslanec mestského zastupiteľstva Košice Tomáš Vasok. Niektorí poslanci však s týmto nesúhlasia. „Bohužiaľ, súvisí to s výkonom práce voleného zástupcu obyvateľov. Aj v prípade takýchto možno nepopulárnych opatrení musí zniesť kritiku,“ myslí si poslanec Marcel Vrchota.
Okrem poplatkov za odpad poslanci diskutovali aj o zvýšení miestnej dane za ubytovanie či dane za využívanie verejného priestranstva. Primátorom navrhované zvýšenia neschválili.