Škody na poliach, v sadoch a viniciach, lesoch aj na cestách. Dôsledky premnoženia lesnej zveri sa každoročne šplhajú do miliónových čísiel. Ambíciu vyriešiť problém si dáva aj nový zákon o poľovníctve, o ktorého potrebe sa hovorí už roky. Objektívnu zodpovednosť za škody, ktoré zver spôsobí, však zrejme nezavedie.
Súčasná podoba krajiny uživí viac zveri, ako v minulosti. S tým však rastú aj škody.
“Pre nás by bolo ideálne, keby sa počet zveri vrátil do obdobia okolo roku 2008, kedy tie problémy v rámci škôd na poľnohospodárskych plodinách neboli také vypuklé,“ vyhlásila hovorkyňa Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory Jana Holéciová.
Znížiť stavy chce aj pripravovaný zákon o poľovníctve. Poľovníckej komore v ňom chýba metodika sčítania zveri aj spočítania reálnych škôd. Práve tie majú byť podkladom na odstrel.
Premnoženej lesnej zveri a novému poľovníckemu zákonu sa v Správach z regiónov venovala redaktorka Jana Obrancová:
“Vytvárame nový systém, ktorý vedie k evidencii škôd a na základe toho vyhodnotenia prostredníctvom informačného systému poľovníctva sa bude meniť spôsob plánovania,“ ozrejmil generálny riaditeľ Sekcie lesného hospodárstva na Ministerstve pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Pavel Toma.
“Najlepšie je použiť triezvy rozum, uvažovať o výške odstrelu na základe reálnych škôd, ktoré vidí poľnohospodár, poľovník aj štátna správa,“ uviedol odborník na poľovníctvo Matúš Rajský.
Poškodení by privítali odškodné
Tí, ktorí škody pociťujú najviac, by však privítali, keby sa našiel aj vinník a zaplatil by odškodné, čo v praxi nefunguje.
“Prioritou riešenia nie je platenie náhrad za škody, ale vyriešenie príčiny a na tomto pracujeme všetci,“ povedal riaditeľ Slovenskej poľovníckej komory Imrich Šuba.
“Problematika objektívnej zodpovednosti je momentálne veľmi citlivou témou. Preto sme aj navrhli akési kompromisné riešenie, že pokiaľ súd právoplatným rozhodnutím rozhodne o tom, že poľovné združenie musí zaplatiť poľnohospodárovi odškodnenie a poľovné združenie toto odškodnenie nakoniec nezaplatí, tak príde o poľovný revír,“ informovala Holéciová.
To by sa v praxi mohlo stať. Rezort síce pritvrdenie v objektívnej zodpovednosti odmieta, ak si však poľovníci nebudú plniť svoje povinnosti, pritvrdí sankcie.
“Že bude užívacia zmluva na poľovný revír odevidovaná považujeme pre poľovnícke organizácie za jeden z najväčších negatívnych znakov,“ konštatoval Toma.
“Táto veľmi náročná časť zákona si nájde kompromis, lebo nebude asi nikdy úplne nikto spokojný,“ dodal Šuba.
Škody, ktoré zver spôsobí, sa len na plodinách odhadujú na 20 miliónov eur ročne.