Na hlavný obsah

Prezident Pellegrini si pripomenul výročie Nežnej revolúcie na viacerých miestach

Vyzval k návratu k hodnotám novembra 1989.

Prezident Pellegrini si pripomenul výročie Nežnej revolúcie na viacerých miestach
Prezident Peter Pellegrini. Foto: STVR

Prezident SR Peter Pellegrini si pripomenul Deň boja za slobodu a demokraciu a 35. výročie Nežnej revolúcie na viacerých miestach.

Položil vence k pamätníku Brána slobody v bratislavskom Devíne aj pri Centrálnom pamätníku popravených a umučených politických väzňov komunizmu v bratislavskej Vrakuni. Informovala o tom Kancelária prezidenta SR.

„Hlavnou črtou novembra ’89 nebolo nenávistné volanie po pomste, ale pozitívna emócia vzájomného porozumenia, solidarity a rešpektu. Som presvedčený, že kľúčom k nášmu spoločnému úspechu ako národa je, aby sme sa dokázali k týmto hodnotám vrátiť. Aby sme na ne nespomínali iba ako na symbol novembra ’89, ale aby formovali naše každodenné životy,“ povedala hlava štátu v príhovore pri Bráne slobody. Vyzvala na odmietnutie násilia.

Násilný zásah poriadkových síl proti povolenej demonštrácii 17. novembra 1989 v Prahe odštartoval udalosti, ktoré viedli k definitívnemu pádu komunistického režimu v Československu. Označujú sa tiež ako Nežná revolúcia. Na Slovensku sa od roku 2001 slávi 17. november aj ako Deň boja za slobodu a demokraciu.

P. Žiga nechce návrat totality

Nesmieme pripustiť plazivý návrat totality a musíme zastaviť šírenie nenávisti a extrému v akejkoľvek podobe. To, do akej miery sa to podarí, určí kvalitu našej demokracie. Apeloval na to podpredseda parlamentu poverený jeho riadením Peter Žiga (Hlas-SD).

Urobil tak v rámci pietnej spomienky Konfederácie politických väzňov Slovenska na obete komunistického režimu pri príležitosti 35. výročia Nežnej revolúcie.

„Minulý režim si vynucoval poslušnosť silou. Ľudia preto žiadali slobodu slova a tlače. Chceli toleranciu, slobodnú diskusiu, výmenu názorov bez postihov a trestov za vyjadrenie iného než povoleného názoru,“ skonštatoval Žiga.

Následne polemizoval, či sa tak trochu nevraciame do obdobia, kedy si ľudia nemôžu naozaj povedať to, čo chcú. „Nevraciame sa tak trochu pred rok 1989 k obdobiu pokrytectva a dvojtvárnosti, keď existoval jeden názor na verejnosti a druhý doma? Teraz čelíme novým výzvam. Prehnaná politická korektnosť a neznášanlivosť nedovoľujú zdravú diskusiu a nenávistné prejavy otravujú spoločnosť,“ doplnil.

Vyzdvihol preto odkaz a hodnoty novembrových udalostí. Nežná revolúcia podľa neho priniesla slobodné voľby a nové možnosti a nádeje.

„Ale zároveň zmizli sociálne istoty, zanikali podniky, v ktorých ľudia prežili celý život. Prišli nové výrazy ako privatizácia, reštitúcie, tunelovanie či nezamestnanosť,“ podotkol. Poukázal tiež na to, že bez 17. novembra 1989 by Slováci nemali vlastný štát.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko