Mestá a obce majú obavy o čerpanie peňazí z eurofondových projektov. Problém je to, že nemajú peniaze na ich spolufinancovanie. Eurofondy pritom pomáhajú rozvíjať
regióny a tvoria významnú položku v rámci investícií.
Pokiaľ sa chce samospráva zapojiť do eurofondovej výzvy, musí počítať s tým, že časť investície zaplatí z vlastných zdrojov. Problémy so spolufinancovaním projektov majú aj vo Zvolene. Pripravujú ich 50.
„Keď z toho je veľké množstvo financované z eurofondov, že iba spolufinancovanie, tak to nás bude stáť nejaké tri-štyri milióny z vlastných peňazí. No a keď samosprávy nemajú peniaze na bežných chod, mali by si tieto peniaze požičať, z čoho ich budú splácať?“ spytuje sa primátor Zvolena Vladimír Maňka.
Aké problémy by mohli mať samosprávy s čerpaním eurofondov zisťoval v reportáži v Aktuálne :24 redaktor Alexander Ernest:
Pre nedostatok financií už samosprávy často siahajú aj na takzvaný rezervný fond. Ten pokrýva nepredvídané výdavky, ale aj spolufinancovanie investícií.
„Už samotný fakt, že v roku 2023 a 2024 pristúpila vláda k tomu, že umožnila samosprávam financovať bežné výdavky z rezervného fondu, je negatívnom. Práve toto sú finančné prostriedky, z ktorých dlhodobo samosprávy financovali eurofondové projekty,“ uviedol primátor Kremnice Martin Novodomec.
Problémy prinesie aj konsolidácia
Na ohrozenie realizácie europrojektov upozorňuje aj Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS). Situáciu skomplikuje aj blížiaca sa konsolidácia.
„Samosprávy na Slovensku sú jedny z najchudobnejších v rámci celej eurozóny a dokonca aj Európskej únie. To znamená, že snažíme sa každý rok z ničoho upliesť bič. Povedali mi to viacerí kolegovia, že prehodnocujú zapájanie sa do projektov,“ upozornil predseda ZMOS Jozef Božik.
Európske peniaze tvoria pre Slovensko významný zdroj verejných investícií až do úrovne 80 percent. Výpadok čerpania môže oslabiť rozvoj regiónov.
„Dôležité je to, že ak by k takému niečomu došlo, tak by to bola veľmi zlá správa pre Slovensko, lebo samozrejme tých 13 miliárd, ktoré Slovensko v tomto rozpočtovom období z Európskej únie môže dostať sú veľmi významným faktorom v ekonomike,“ dodal vedúci Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku Vladimír Šucha.
Ako konkrétne a či vôbec dokážu samosprávy eurofondové výzvy spolufinancovať, však ukážu až ich budúcoročné rozpočty.