Pre výchovu detí bez vyhrážok, zvyšovania hlasu alebo trestov, existujú dostupné zdroje v knihách, na internete, či v podcastoch. Mnohí rodičia nové metódy majú dostatočne načítané, ale v praxi ich nevedia aplikovať. Vyhľadávajú preto kurzy so špeciálnou lektorkou.
Desiatky rodičov z Prešova a zo Sabinova sa rozhodli neprenášať zaužívané formy výchovy do svojej rodiny. Našli v sebe odhodlanie pre nové formy. Tak, aby vytlačili z domáceho prostredia krik či jednu výchovnú na zadok.
„Vďaka výskumom, ktoré 30 rokov hovoria o tom, že sa to dá robiť aj inak. Pri rešpektujúcej výchove sa dá stanoviť si hranice rešpektujúco,“ hovorí lektorka filiálnej terapie Veronika Rabatínová.
Na špeciálne kurzy filiálnej terapie prichádzajú rodičia, ktorých deti majú aj problémy s adaptáciou na novej škole, či sú plaché, alebo agresívne.
Kurzom pre rodičov sa v relácii Správy z regiónov venovala redaktorka Diana Murdziková:
Podľa lektorky je pri zmene kľúčová komunikácia a počúvanie a chce to empatiu a ponúknuť dieťaťu možnosti a dostatok času na terapiu hrou.
„Keď dieťa zacíti tú pohodu prijatia, pochopenia tej emócie, tak následne vie v mozgu prejsť ako keby skôr do riešenia situácie,“ tvrdí Rabatínová.
Kľúčové v procese sú aj hračky. „Pre deti sú hra a hračky akoby jazyk. Deti často nerozumejú tomu, čo prežívajú, iba vedia, že sa necítia komfortne,“ vysvetľuje Rabatínová.
Rešpektujúcu výchovu už zaviedli do svojich rodín viaceré mamičky. „Treba prihliadať aj na emócie dieťaťa a keď majú nejaké nevhodné správanie, tak sa určite za tým skrýva aj niečo iné,“ hovorí jedna z nich.