Na hlavný obsah

Rokovania LOZ s rezortom zdravotníctva pokračujú. Odborári sa pýtajú, či majú zmysel bez účasti ministerstva financií

Výpovede podalo už viac ako 3 300 lekárov.

Rokovania LOZ s rezortom zdravotníctva pokračujú. Odborári sa pýtajú, či majú zmysel bez účasti ministerstva financií
Predseda LOZ Peter Visolajský. Foto: STVR

Lekárski odborári v utorok (19. 11.) popoludní opäť rokujú s ministrom zdravotníctva. Výpovede podalo už viac ako 3 300 lekárov. Nestiahnu ich, pokiaľ vláda neurobí zmeny na zlepšenie zdravotníctva.

V pondelok po prvýkrát rokovala pracovná skupina na ministerstve zdravotníctva. Predseda Lekárskeho odborového združenia (LOZ) Peter Visolajský sa po rokovaní vyjadril, že je sklamaný z neúčasti zástupcu rezortu financií na rokovaní.

Visolajský vysvetlil, že na stretnutí sa mali vytvárať štandardizované zmluvy pre nemocnice. Tie terajšie sú totiž podľa neho nevýhodné pre nemocnice, čo spolu s podfinancovaným zdravotníctvom vedie k problémom a k dlhu takmer jednej miliardy eur.

Ministerstvo financií, podľa Visolajského, dlhodobo žiada rezort zdravotníctva o to, aby v štátnych nemocniciach vytvoril štandardizované zmluvy. V nich by bolo transparentne vidieť, kam peniaze z rozpočtu idú. Ak sa tak nestane, Slovensko pravdepodobne bude musieť platiť pokutu Európskej únii.

Pozrite si celý rozhovor s predsedom Lekárskeho odborového združenia Petrom Visolajským v Aktuálne :24:

Zmysel rokovaní

Odborári si podľa Visolajského kladú otázku, či majú takéto rokovania zmysel. Dôvodom je neúčasť rezortu financií a náhla zmena témy pondelkového rokovania, ktorá sa namiesto zmlúv venovala ekonomickým nákladom nemocníc. „Na to majú odpovedať riaditelia nemocníc,“ povedal Visolajský.

Kritizoval tiež to, že niektorým systémovým problémom sa ministerstvo zdravotníctva nevenuje pravidelne, ale iba vtedy, keď lekári hrozia výpoveďami.

„Dva roky sa nikto nevenoval vzdelávaniu lekárov a sestier. Teraz, keď sú výpovede na stole, sa to začalo riešiť. Pán minister sa teraz prvýkrát stretol s dekanmi a zástupcami jednotlivých zdravotníkov, aby sa riešilo vzdelávanie. Tie výpovede sú na stole už mesiac,“ pokračoval.

Odborári na utorkovom stretnutí chcú rokovať o novom atestačnom vzdelávaní, ktoré by sa malo priblížiť tomu v Česku a Európskej únii. Návrhu, ktorý bol schválený aj s podporou súčasnej vládnej koalície v roku 2022, sa podľa Visolajského od toho momentu nikto nevenoval.

Šéf odborov vysvetlil, že atestačné vzdelávanie má priamy dopad na počty mladých špecializovaných lekárov, najmä v odľahlejších regiónoch, kde je ich už teraz nedostatok.

Vidíme, že v regiónoch sú prestarnutí lekári v dôchodkovom veku, ktorých nemá kto nahradiť. Môžeme byť radi, že ešte stále aj v 70 rokoch pracujú,“ dodal. Nové opatrenia by podľa odborov štát nestáli nič, no vyriešili by jeden zo zásadných problémov zdravotníctva.

Atestačné vzdelávanie nie je jediná požiadavka lekárskych odborárov. V memorande, ktoré vláda podpísala v roku 2022, sa s lekármi dohodla na ôsmych bodoch, ktoré by podľa LOZ zlepšili podmienky nielen pre lekárov a zdravotnícky personál, ale aj pre pacientov a ušetrili štátne financie.

„My od ministerstva žiadame iba to, aby to tu fungovalo a minister sa tvári, že chceme nenormálne požiadavky,“ zakončil Visolajský.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko