Írsko eskortovalo ruskú špionážnu loď Jantar v Írskom mori, pretože hliadkovala v oblasti s dôležitým internetovým spojením. Informuje o tom britský denník The Guardian.
Posádka Jantaru predtým vypla transpondéry vysielajúce polohu lode. Jej prítomnosť vyvolala obavy o bezpečnosť prepojovacích káblov medzi Írskom a Spojeným kráľovstvom.
Loď írskeho námorníctva LÉ James Joyce ruskú loď odprevadila z írskej výhradnej ekonomickej zóny (EEZ) v piatok (15. 11.) ráno a letectvo monitorovalo jej pohyb smerom na juh.
Spozorovali ju vo štvrtok (14. 11.) východne od Dublinu a juhozápadne od ostrova Man. V tejto oblasti vedie globálne internetové prepojenie z obrovských dátových centier technologických spoločností ako sú Google a Microsoft, ktoré majú európske ústredie v Írsku. Predtým sa plavila západne od Corku, kadiaľ vedie podmorské spojenie Írska a Francúzska.
„Opäť vidíme, ako ruské námorníctvo skúma obranu západnej Európy. Je to ďalší budíček, že Írsko potrebuje posilniť námorné kapacity a prehĺbiť námorné bezpečnostné partnerstvá v Európe,“ povedal Edward Burke, odborný asistent v oblasti dejín vojny na University College Dublin.
Nie je to prvýkrát
Ruská loď Jantar je oficiálne oceánografické výskumné plavidlo. Je schopná vypúšťať malé podmorské drony a podľa spravodajských analytikov sa už viackrát v minulosti plavila v európskych vodách v blízkosti infraštruktúry na dne mora. Primárnou úlohou je však „vysielanie strategických signálov a získavanie informácií“, nie sabotáž.
Nórske, americké, francúzske a britské námorníctvo a služby protivzdušnej obrany loď spozorovali minulý víkend, keď sprevádzala ruskú fregatu Admirál Golovko cez Lamanšský prieliv.
Obavy o kritickú infraštruktúru v európskych vodách zosilneli po ruskej agresii na Ukrajine. Tento rok bol poškodený plynovod a podmorské vedenie v Baltskom mori medzi Fínskom a Estónskom.