Západné sankcie nezatriasli ruskou ekonomikou tak, ako sa očakávalo. Vojnový agresor síce bojuje s infláciou, no krajina našla iný ekonomický poháňač. Po tisícich dňoch od napadnutia Ukrajiny sa zdá, že Rusku pomáha práve vojnový sektor. V iných oblastiach sa mu až tak nedarí.
V posledných týždňoch sa na sociálnych sieťach objavili fotografie a videá z Ruska, na ktorých je v predajniach potravín uzamknuté maslo. Začiatkom novembra sa do potravín v Jekaterinburgu vlámali muži, ktorí ukradli 20 kíl masla. Inflácia sa v krajine pohybuje na úrovni približne osem percent.
Ekonomike Ruska po tisíc dňoch vojny na Ukrajine sa v reportáži v Správach venoval redaktor Filip Jackuliak:
„Ruská ekonomika od februára stagnuje. Inflácia zároveň rastie. Za posledné tri roky rástla ruská ekonomika o 1,3 percenta ročne, čo sú spolu približne štyri percentá. Ukazuje to, ako sankcie poškodili potenciál rastu,“ priblížil Janis Kluge z Nemeckého inštitútu pre medzinárodné a bezpečnostné záležitosti.
Sankcie síce dosah na krajinu majú, no ekonomika nepadla. Rusi majú pritom úrokovú sadzbu na úrovni 21 percent. Je to maximum za 20 rokov.
„Žiadne ekonomické sankcie, ktoré sme videli v 21. storočí, uvalené na nejakú krajinu, nepriviedli k nejakej zmene správania tohto sankciovaného štátu. Zároveň Rusko je naozaj krajina s neobmedzenými možnosťami, čo sa týka neobnoviteľných zdrojov,“ skonštatoval geopolitický analytik Jozef Hrabina.
Ropa a zemný plyn
Ťahačom ekonomiky je práve ropa a zemný plyn. Rusko ich vyváža do Indie a Číny, kde sa vyhýba cenovému stropu, ktorý zaviedli západné krajiny. Ekonomiku držia aj peniaze, ktoré predtým Rusi míňali v zahraničí. Teraz tečú do domácej pokladnice. Ruská banka očakáva, že nárast inflácie sa v budúcom roku zastaví.
„Veríme, že naša politika v budúcom roku zníži infláciu na štyri – 4,5 percenta. Vzápätí ju stabilizuje na úrovni blízkej štyroch percent. Ak to tak bude, budeme uvažovať o postupnom znižovaní úrokovej sadzby, pokiaľ, samozrejme, neprídu ďalšie otrasy zvonku, s ktorými nepočítame,“ povedala Predsedníčka ruskej centrálnej banky Elvira Nabiullina.
To, či sa infláciu podarí zastaviť a ceny v ruských obchodoch sa ustália, závisí najmä od vývoja vojenskej agresie proti Ukrajine.