Na hlavný obsah

Šetrenie ohrozuje Erasmus: Mladí Európania môžu prísť o možnosť študovať v zahraničí

Členské štáty chcú šetriť, europoslanci nesúhlasia.

Šetrenie ohrozuje Erasmus: Mladí Európania môžu prísť o možnosť študovať v zahraničí
Ilustračná snímka - študenti. Foto: STVR

Mladým umožňuje študovať v zahraničí a spoznať tak nové kultúry či priateľov. Obľúbenému európskemu programu Erasmus však hrozí škrt v rozpočte. Členské štáty únie chcú šetriť, europoslanci s tým však nesúhlasia.

Študenti Technickej univerzity vo Zvolene Lukáš a Lucia sa dostali vďaka Erasmu do Talianska. Niekoľko mesiacov tak mali možnosť vzdelávať sa na zahraničnej univerzite.

„Úžasná je hlavne tá možnosť vycestovať do zahraničia, spoznať nové kultúry a vytvoriť si medzinárodné priateľstva,“ myslí si Lucia. „Tá finančná podpora je dôležitá. Erasmus v podstate pokryl všetko potrebné, peniaze som teda mal aj na ubytovanie, aj na vycestovanie,“ dopĺňa Lukáš.

Škrtaniu rozpočtu pre program Erasmus sa v relácii Rádiožurnál v Rádiu Slovensko venoval redaktor Alexander Ernest:

Projekty Erasmus využívajú aj v Hontianskej obci Lišov. Európski študenti sa v tamojšom múzeu učia tradičným remeslám. „Medzi rokmi 2015 a 2024 sme tu mali viac ako 400 ľudí z rôznych európskych krajín. Prišli sa sem vzdelávať a zároveň nám pomáhali aj pri budovaní múzea,“ vysvetľuje zakladateľ múzea Jakub Dvorský.

Členské štáty Európskej únie však chcú šetriť. Pri príprave rozpočtu na budúci rok navrhujú ubrať takmer 300 miliónov eur aj z projektov Erasmus. Európsky parlament chce naopak študentom pridať. „Mohlo by sa stať to, že buď sa znížia štipendiá tým ľuďom, ktorí už by mohli vycestovať, alebo sa jednoducho povie, že nie je dostatok miest na vycestovanie,“ hovorí europoslankyňa Lucia Yar (PS).

Pozitívny program

„Je to naozaj veľmi pozitívny program, ktorý je považovaný za jeden z najlepších programov Európskej únie. Máme ho tu veľmi dlho a má veľmi veľa úspešných absolventov. Mrzí ma takéto rozhodnutie a verím, že ho zvrátime,“ dopĺňa europoslankyňa Katarína Roth Neveďalová (Smer-SD).

Podobný názor má aj náš rezort školstva. „Slovenská republika dlhodobo vníma program Európskej únie Erasmus plus ako prioritný program. Preto škrty navrhnuté v tomto programe vidíme negatívne. Slovenská republika to už aj viackrát vzniesla ako pripomienku pri vyjednávaniach rozpočtu Európskej únie pre rok 2025,“ tvrdí.

Európsky parlament teraz čakajú rozpočtové rokovania s radou, teda členskými štátmi. V prípade Erasmu tak budú musieť nájsť kompromis. Finálny výsledok vzájomných rokovaní by mal byť známy do konca novembra.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Rádiožurnál