Na hlavný obsah

Školskí odborári poslali vedúcim predstaviteľom SR list. Chcú viac financií, nevylučujú protesty

Za krajné riešenie považujú štrajk.

Školskí odborári poslali vedúcim predstaviteľom SR list. Chcú viac financií, nevylučujú protesty
Na ilustračnej snímke prázdna trieda. Foto: RTVS

Školskí odborári minulý týždeň poslali vedúcim predstaviteľom SR list. Chcú rokovať o súčasnej situácii v školstve a o navýšení finančných prostriedkov pre tento sektor. Ak nedosiahnu uspokojivý spôsob riešenia, nevylučujú protesty. Za krajné riešenie považujú štrajk. Pre TASR to uviedol predseda Odborového zväzu školstva Pavel Ondek s tým, že odpovede na listy zatiaľ nedostali.

Minister školstva Tomáš Drucker (Hlas-SD) pred stredajším (6. 11.) rokovaním vlády podotkol, že je možno pripravený hľadať vnútorné úspory na navyšovanie financií.

„V liste sme popísali súčasnú situáciu, ktorá v školstve je, v akej situácii sa nachádza, že potrebuje každoročné financovanie nielen na platy zamestnancov, ale vôbec na modernizáciu,“ priblížil Ondek. Zároveň zdôraznil, že v programovom vyhlásení vlády je prijatá priorita, ktorá hovorí o každoročnom navýšení platov v školstve.

List dostali prezident SR Peter Pellegrini, predseda vlády Robert Fico (Smer-SD), podpredseda Národnej rady SR Peter Žiga (Hlas-SD) poverený jej riadením, minister financií Ladislav Kamenický (Smer-SD), minister školstva a predsedníčka parlamentného školského výboru Paula Puškárová (Hlas-SD), uviedol Ondek.

Podpora ministra školstva

Minister školstva podľa svojich slov plne podporuje apelovanie školských odborárov na navyšovanie miezd pedagogických, nepedagogických a odborných zamestnancov v školstve.

„Ale s tým, že keďže som aj členom vlády nemôžem sa hrať na nejakého obojživelníka“ doplnil Drucker a spomenul obmedzené možnosti štátneho rozpočtu a potrebnú konsolidáciu. Je pritom presvedčený, že kompenzačný príspevok je správny stabilizačný nástroj.

Ako ďalej priblížil Ondek, odborári v liste poukázali na potrebu zvýšenia motivácie učiteľov prostredníctvom lepších platov. Upozornili pritom na nedostatok pedagogických zamestnancov s tým, že nie všetci mladí ľudia chcú po absolvovaní pedagogických, filozofických či prírodovedeckých fakúlt pracovať v tejto profesii pre nízke platy.

Pozornosť upriamili aj na problémy s motiváciou na vysokých školách. Podľa Ondeka na nich učiteľské profesie ako odborní asistenti či doktorandi nie sú dostatočne finančne atraktívne. „Keď chceme posunúť aj vysoké školstvo vyššie, tak musíme budúcich odborníkov aj zaplatiť, lebo bez toho sa SR neposunie ďalej,“ podotkol.

Za nedostatočné považujú tiež ohodnotenie nepedagogických zamestnancov. Podľa ich predsedu je v školstve nutné. Ide o upratovačky, kuchárky, školníkov či ekonómky. Ich platy sú podľa neho často pod úrovňou minimálnej mzdy.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko