Kým vláda mesiace hovorí o absencii protivzdušného systému kvôli odovzdaniu systému S-300 Ukrajine, opozícia kritizuje štát, že nebol schopný vyjednať dočasne ani aliančné systémy od spojencov.
Tie mohli byť na Slovensku dovtedy, kým rezort obrany oficiálne nedostane prvé kusy z pripravovaného nákupu izraelského systému BARAK.
O takzvaný dočasný ochranný dáždnik žiadal ešte pred letom prezident Peter Pellegrini vtedajšieho kandidáta na post generálneho tajomníka Severoatlantickej aliancie (NATO) Marka Rutteho.
„Veľmi jasne sme aj vyjadrili potrebu, aby vyjadril nejakým spôsobom prísľub odhodlanie ako nový šéf NATO pomôcť riešiť ochranu vzdušného priestoru Slovenskej republiky, ktoré je momentálne nechránené,“ uviedol prezident Pellegrini.
Zároveň poznamenal, že Slovensko absenciou systému S-300 bolo odkázané najprv na pomoc nemeckých a holandských Patriotov a potom talianskeho systému, ktoré však neskôr odsunuli na iné európske územie.
Žiadne informácie o dočasnej náhrade
Ešte v júli minister obrany Robert Kaliňák (Smer-SD) hovoril, že so spojencami o ďalšej pomoci rokuje. „Medzičasom systém veľmi krátkeho dosahu Mistral na Slovensko pribudne, ale nám ide predovšetkým o dočasné pristavenie systémov stredného doletu. O to budeme bojovať aj v ďalších týždňoch a mesiacoch,“ priblížil.
Rezort však odvtedy o dočasnej náhrade neinformuje. Rádiožurnál preto zaujímalo, ako pokračujú rokovania a o ochrannom dáždniku od spojencov.
„Dočasnú náhradu nemáme. Nemali sme o čom informovať, pretože po odchode posledného systému, keďže boli celý protivzdušný systém Slovenska odovzdaný,“ povedal minister Kaliňák.
Vláda cielene nekoná
Vláda cielene nekoná. „Snaží sa tak vytvoriť dojem, že predchádzajúca vláda ohrozila bezpečnosť Slovenskej republiky. Naopak, týmto postupom cielene ohrozila bezpečnosť Slovenskej republiky práve súčasná vláda,“ povedal vojenský analytik Vladimír Bednár.
Podľa poslanca Tomáša Valáška z Progresívneho Slovenska nemáme ani jedno ani druhé. „Ja neevidujem žiadne holandské Patrioty našom území. Neevidujem ani iných spojencov, že by sa sem chystali vyslať svoje vlastné systémy. Bolo veľkou chybou sa verejne dožadovať niečoho, čo prezident mal vedieť, že sa bude asi následne ignorovať,“ uviedol.
Ministerstvo obrany očakáva podpis vlastného protivzdušného systému v polovici novembra. Odborníci však tvrdia, že čím dlhšie sa podpis zmluvy odkladá, tým viac sa systémy BARAK stávajú nedostatkovým tovarom nielen pre potreby spojencov, ale aj samotný Izrael, ktorý je vo vojenskom konflikte s okolitými krajinami.