Zima prišla aj na západné Slovensko a v noci na piatok (22. 11.) sa očakáva i sneh. Bratislavská samospráva tvrdí, že na nepriaznivé podmienky a údržbu ciest je pripravená. A to aj vďaka spolupráci so Slovenským hydrometeorologickým ústavom (SHMÚ).
Meteorológovia zhromažďujú podrobné dáta z nízkonákladových meteostaníc, spracúvajú ich a na základe nich vznikajú predpovede počasia, umožňujúce aj efektívnu údržbu ciest. Šetrí to peniaze a zvyšuje bezpečnosť na cestách.
„Údaje z týchto staníc tečú na náš ústav. Tam ich spájame s našimi údajmi z celého Slovenska. Modely v superpočítači spočítajú predpoveď stavu vozovky na najbližšie hodiny a táto informácia sa dostáva na dispečingy Správy ciest BSK,“ priblížil koordinátor obchodných aktivít v SHMÚ Vladimír Rak.
„Ľudia ráno cestujú do práce. Nie je efektívne do tej danej zápchy poslať sypač. Ale práve, keď vieme predikovať to počasie dopredu, tak my spravidla robíme výkony niekedy po polnoci, okolo 2.00 – 3.00 nadránom a on sa v podstate stihne z toho okruhu vrátiť,“ pokračoval vedúci úseku Správy a údržby ciest BSK Martin Samek
„To znamená, že ten prvý preventívny posyp tam je a akonáhle sú námrazy alebo padajú prvé zrážky, tak už padajú na pripravenú vozovku,“ vysvetlil Samek.
Ako sa Bratislava pripravila na podmienky, ktoré prinesie sneženie v noci na piatok (22. 11.) zisťovala v reportáži v Správach redaktorka Barbora Žiačiková:
Pomoc aj v ostatných krajoch
SHMÚ rokuje o spolupráci na túto sezónu nielen s Bratislavským krajom, ale aj s ostatnými krajmi.
„Posledné dva roky bolo do 10 staníc. Práve teraz sa rokuje aj o rozšírenej tejto sieti, ale veríme že najbližšie roky v BSK a dúfame, že aj v iných krajoch, budeme hovoriť o stovkách možno aj tisícoch staníc. Vtedy tá efektivita toho systému ešte vzrastie,“ uviedol Vladimír Rak.
„Pre nás sú práve tieto čísla veľmi podstatné na to, aby sme vedeli efektívne rozdeliť ako ľudské zdroje, výkon, spotrebu materiálu, amortizáciu vozidiel,“ dodal Samek.
Do jedného sypača sa zmestí približne 6,5 ton soli. Cestári v Pezinskom okrese spotrebujú pri jednom výjazde približne 20 ton soli.
„V Pezinskom okrese máme vyše 150 km ciest druhej a tretej triedy. Apadá tam aj horský prechod Pezinská baba, tam máme najviac výjazdov. Máme momentálne prichystané štyri sypače,“ priblížil Michal Urmanič zo Správy a údržby ciest BSK.
Cestári prosia vodičov, aby keď uvidia na ceste sypač, zvýšili opatrnosť, najmä na úzkych cestách a mostoch, a nepredbiehali ho.