Vďaka Spojeným štátom môže podľa generálneho tajomníka NATO Marka Rutteho Ukrajina naďalej bojovať a Rusko nevyhralo. Nový šéf Severoatlantickej aliancie to uviedol v stredu (13. 11.) v Bruseli po bilaterálnom rokovaní s americkým ministrom zahraničia Antonym Blinkenom.
Zapojenie vojakov KĽDR do ukrajinského konfliktu vyžaduje podľa Blinkena rozhodujúcu odpoveď. Ako šéf americkej diplomacie dodal, USA budú aj naďalej Ukrajine v obrane proti ruskej agresii pomáhať.
Blinken dorazil do Bruselu len pár dní po amerických prezidentských voľbách, v ktorých zvíťazil Donald Trump. V Európe v súvislosti s tým panujú obavy, že po nástupe republikánskeho kandidáta do funkcie by sa mohla americká podpora Kyjevu zmenšiť či dokonca zastaviť. To by zásadne ovplyvnilo situáciu na bojisku.
„Musíme robiť viac pre to, aby Ukrajina mohla ďalej bojovať a zabrániť Putinovi v tom, aby bol úspešný,“ vyhlásil Rutte.
Spolupráca Ruska a Severnej Kórey predstavuje podľa neho hrozbu nielen pre Ukrajinu, ale aj pre európsku časť NATO a tiež pre Spojené štáty, Južnú Kóreu či Japonsko. Rusku ale pomáha aj Čína a Irán. Moskva im za to platí či dodáva iné technológie a Teherán tak môže rozdúchavať ďalšie konflikty na Blízkom východe, dodal šéf NATO.
„Dianie v euroatlantickom priestore a indopacifickom priestore je tak veľmi prepojené a čo sa deje na Ukrajine, má celosvetový dopad,“ povedal Rutte. „Preto musíme aj naďalej držať kurz, zvýšiť zbrojnú výrobu a dávať viac peňazí na obranu. Musíme robiť viac, aby sme zabezpečili, že Ukrajina môže vyhrať,“ dodal.
Zmena vzťahov v NATO
S Trumpovým znovuzvolením je veľkou témou práve aj to, ako sa zmenia vzťahy v Severoatlantickej aliancii. Republikánsky kandidát viackrát varoval, že ak krajiny NATO nebudú dávať dosť peňazí na obranu – čo teraz znamená minimálne dve percentá HDP – a napadne ich Rusko, Spojené štáty im pod jeho vedením na pomoc neprídu.
V minulosti tiež vyhlásil, že on sám by konflikt na Ukrajine vyriešil ako zvolený prezident ešte pred inauguráciou. Nevysvetlil však, ako by to docielil. Inokedy zase tvrdil, že zasielanie zbraní a peňazí ukrajinskej armáde nie je „životne dôležitým strategickým národným záujmom USA“.
Ukrajina, ktorá sa už od februára 2022 bráni ozbrojenej ruskej agresii, na svoju úspešnú obranu západnú pomoc nevyhnutne potrebuje. Kľúčová je v tejto súvislosti práve podpora z USA.