Charitatívne zbierky plastových vrchnákov sa postupne vytrácajú. Môže za to aj nová smernica Európskej únie či dlhodobejšie problémy, ktoré tieto zbierky sprevádzali. Pred niekoľkými rokmi sa symbolmi týchto zbierok stali veľké železné srdcia pomoci. Ľudia do nich uzávery z fliaš hádžu doteraz, aj keď ich už takmer nikto nevykupuje.
Pani Angelika sa zberu plastových vrchnákov venovala 13 rokov. Za peniaze z výkupu platila svojmu synovi Peťkovi a jeho kamarátovi Maťkovi hipoterapiu – teda liečbu pomocou koní.
Veľkú časť vrchnákov získali práve cez železné Srdce pomoci, teda nádobu na ich zber, ktorú dalo v parku v Leviciach osadiť miestne občianske združenie v roku 2021.
Končiacim srdciam pomoci sa v reportáži v Správach venovala redaktorka Marína Opálková:
„Čo nás prekvapilo, bolo to, že aj keď prišli zálohové fľaše a neodnímateľné vrchnáky, tak srdce sa stále pravidelne napĺňalo a v podstate sme si ani nevšimli veľkú zmenu,“ vyjadril sa člen občianskeho združenia Festival pohybu Marián Kosnovský.
Odovzdávať zálohované fľaše bolo totiž možné aj bez vrchnákov. Tento rok sa však situácia zmenila.
„Podľa nariadenia Európskej únie prijatého v rámci smernice o plastoch na jedno použitie je od 3. júla 2024 povinné, aby plastové vrchnáky zostali pevne pripojené k plastovým fľašiam alebo nádobám na nápoje,“ uviedol generálny riaditeľ Zväzu odpadového priemyslu Ján Chovanec.
Menej peňazí
Nevýhodou je aj hmotnosť vrchnákov – treba ich nazbierať veľké množstvo. Za jednu tonu dostala pani Angelika v minulosti 300 a v tomto roku už len 200 eur. Jedna tona sa rovná asi 90 vreciam.
„Na jednej strane to so zbieraním vrchnáčikov bolo dosť aj náročné, ale toto všetko išlo bokom, keď ste vedeli, že vlastne to robíte pre syna,“ hovorí pani Angelika.
Firmy sa postupne rozhodli výkup plastových vrchnákov stopnúť. „V tých vrchnákoch boli rôzne kontaminanty hlavne železo. Aj keď máme pri procese recyklácie týchto vrchnákov rôzne magnety, nie všetko nám to dokáže zachytiť a zničilo nám to už po tretíkrát stroj v hodnote niekoľko desiatok tisíc eur,“ vysvetlil konateľ spoločnosti na spracovanie odpadu Michal Figúr.
„Tie peniažky budú chýbať, bolo to také, že som vedela, že odovzdám a prídu peniažky a môžeme ísť ďalej,“ konštatovala Angelika.
Srdcia sú rozmiestnené po celom Slovensku a stále sa zapĺňajú, aj keď vrchnáky už takmer nikto nevykupuje. Rozhodnutie, na čo budú srdcia ďalej slúžiť, je na tých, ktorí ich dali vyrobiť a osadiť.