Pád Berlínskeho múru si pripomenuli netradične aj vo Washingtone. Tamojšie Múzeum medzinárodnej špionáže pri tejto príležitosti zorganizovalo zraz trabantov – áut vyrábaných vo vtedajšom východnom Nemecku.
Doteraz sa považujú za symbol studenej vojny i pádu železnej opony. Na prehliadke však nechýbali ani ďalšie vozidlá z bývalého socialistického bloku, nemecká dychovka a ani štáb STVR.
Američania síce dávajú prednosť veľkým autám, no tento víkend sa jedna z washingtonských ulíc zaplnila malými trabantami. Nie náhodou, úlohu zohrali v dejinách automobilizmu, ale i geopolitiky.
Na zraz trabantov vo Washingtone sa bola pozrieť v relácii Ranné správy redaktorka STVR Anna Síposová:
Trabant sa stal svetoznámym, keď padol Berlínsky múr. Tisíce týchto áut sa zoradili, aby prekročili hranicu z východného do západného Nemecka.
„Všetko tak trochu súvisí s históriou a my v našom múzeu radi zdieľame príbehy z dejín. Ľuďom pomáhajú pochopiť, ako sme sa ocitli tam, kde práve sme a ako to formuje našu budúcnosť,“ priblížila hovorkyňa International Spy Museum vo Washingtone Aliza Branová.
Karoséria trabantu vyrábaného vo východnom Nemecku bola formovaná z duroplastu, mal dvojtaktný motor, ktorý výdatne dymil. Pre učiteľa, ktorý prišiel na prehliadku so svojím trabantom až z Pittsburgu, má však vysokú hodnotu.
„Študoval som v Hamburgu, v novembri 1989 som prišiel do Západného Berlína. Videl som, ako sa rúca múr a ako idú ľudia v trabantoch na Západ. Vtedy som sa rozhodol, že si jeden kúpim,“ povedal učiteľ z Pittsburgu Bill.
Na trabanty sa muselo čakať roky
Mladšie ročníky však majú vášeň pre trabanty bez ohľadu na geopolitiku. „Ľudia sa ma často pýtajú, čo to je, odkiaľ to je, povedz mi o tom viac, a ja tieto otázky milujem. Áno, keď trabanty idú, sú hlučné, smradľavé. Sú vyrobené z hrozných materiálov, ale to ich robí unikátnymi,“ uviedol zberateľ trabantov z Massachusets Kevin.
Unikátom však bolo vo východnom Nemecku aj kúpiť si trabant bez dlhého čakania. „Šokovalo ma, ako dlho museli východní Nemci čakať v poradovníkoch, kým si ho mohli kúpiť, v priemere desať až dvanásť rokov,“ pripomenula Branová.
Odhaduje sa, že v Spojených štátoch je približne 500 trabantov.