Na hlavný obsah

Súčasťou slovenských domácností sú už roky. Chovatelia sa snažia o zápis nového národného plemena psa

Slovenský hajčiarik by sa raz mohol zapísať ako národné plemeno.

Súčasťou slovenských domácností sú už roky. Chovatelia sa snažia o zápis nového národného plemena psa
Na snímke slovenský hajčiarik. Foto: STVR

Kučeravá srsť, nízky vzrast a priateľská povaha, aj to charakterizuje slovenského hajčiarika. Ide o druh psa, ktorý je typický pre náš vidiek, a hoci sa o ňom píše už 100 rokov, nikdy nebol uznaný ako oficiálne plemeno. Pokúsiť sa o to teraz chcú aktivisti a chovatelia.

Slovenský hajčiarik roky bežne žije na gazdovstvách a farmách, kde si ho pred časom všimol aj Matej Takáč zo Šale.

Slovenskému hajčiarikovi sa v relácii Správy venovala redaktorka STVR Jana Obrancová:

„Psy boli veľmi podobné. Boli nižšieho vzrastu, kučeravé, bez chvosta, stále buď čierne alebo biele. Začal som postupne bádať, aký je to pes,“ priblížil chovateľ slovenských hajčiarikov Matej Takáč.

Pastieri vyžívajú hajčiarikov dodnes, tieto psy sa však nájdu aj na dvoroch rodinných domov po celom Slovensku. Oficiálne uznanie plemena však stále chýba. „Začali sme aj podnikať určité kroky, aby jeho chov neostal len na hobby úrovni,“ povedal Takáč.

K uznaniu plemena vedie dlhá cesta

Kým sa slovenský hajčiarik stane oficiálnym plemenom, musí prejsť ešte dlhú cestu. Jej súčasťou bude aj podrobná analýza týchto psov vrátane genetických vzoriek.

„Uznanie plemena je trošku zložitá záležitosť. Za prvé, musí byť dostatočne veľká populácia plemena tak, aby sme sa vyhli príbuzenskej plemenitbe. Musí to byť plemeno zdravé a takisto musí byť zabezpečená rovnorodosť plemena,“ vysvetlil predseda Slovenskej kynologickej spoločnosti Jozef Jursa.

„Aby sme svetu dokázali, že hajčiarik je nielen nejaký náhodný kríženec, tak my musíme vykonať vedeckú prácu, štúdiu, analýzu populácie, ktorá nám dokáže, že psíky majú rovnaké genetické základy,“ priblížil Takáč.

Ak sa to podarí, hajčiarik sa môže stať slovenským národným plemenom. Na medzinárodné uznanie však bude potrebovať ďalšie roky.

„Musí byť zapisované v slovenskej plemennej knihe minimálne desať rokov. Ďalších desať až pätnásť rokov pozorovacia doba, kedy je sledované expertami z medzinárodnej kynologickej federácie, až potom môžu byť uznané definitívne,“ objasnil Jursa.

Na svete je viac ako 360 medzinárodných plemien psov, z toho len štyri sú zo Slovenska a piate plemeno máme uznané na národnej úrovni. Hajčiarik by sa v budúcnosti mohol stať šiestym.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko