Obyčajný pôrod sa razom zvrtol na drámu. Malý Timko z Topoľčian si z neho odniesol vážne zdravotné následky. Život matky a dieťaťa sa zmenil na ustavičný kolotoč operácií, rehabilitácií a liečení.
Dnes má Timko už šesť rokov a stále nehýbe jednou rukou. Rodičia sú presvedčení, že lekári počas pôrodu nepostupovali správne. Tí naopak tvrdia, že dieťaťu zachránili život. Pani Gabriela mala bezproblémové tehotenstvo. Komplikácie však nastali počas pôrodu.
“Do poslednej doby som chodila do práce, žiadne komplikácie, žiadne problémy. Mala som dosť ťažký a komplikovaný pôrod. Malý sa po niekoľkých hodinách zasekol ramienkami. Tým, že sa zasekol, doktor ho tak vytrhol, že mu vytrhol nervy z miechy a poškodil mu pravú ruku,“ opísala mama poškodeného chlapca Gabriela Záhorská.
“Zo začiatku sa tvárili, že je všetko v poriadku, malého mi priniesli zabaleného, ukázali mi ho. Na druhý deň mi lekárka povedala, aby som sa nezľakla, že malý nehýbe rukou. Že sa nemusím trápiť, že to sa rozhýbe a že to nie je žiadny problém,“ pokračovala.
“Ruka bola úplne ako handra. Keď si predstavíme nejaký rukáv, ktorý len tak visí, žiadny život v ruke. Domov sme odchádzali s tým, že máme navštíviť neurológa,“ dodala pani Gabriela.
Doživotná diagnóza
Prvé vyšetrenie na neurológii ukázalo diagnózu paréza plexus brachialis, kde hlavným znakom je postihnutie jednej ruky. Toto ochorenie predstavuje doživotnú diagnózu pre ľudí, ktorí prišli na svet veľmi ťažkým traumatickým pôrodom.
Neurológovia na Slovensku však dávali nádej, že Timkovi sa ruka vďaka rehabilitačným cvičeniam dostane do normálneho zdravého stavu a poškodenie nebude trvalé.
“Začali sme cvičiť vojtovku, absolvovali sme magnetickú rezonanciu v Nitre. Vyjadrenie bolo asi také, že nepredpokladajú vytrhnutie alebo pretrhnutie nervov a že ruka bude funkčná,“ povedala pani Gabriela.
“Najčastejšou príčinou tejto diagnózy po pôrode je neočakávaná, nepredvídateľná, závažná a dramatická komplikácia, ktorá sa nazýva dystokia ramienok. Vzniká u žien, ktoré väčšinou majú tehotenskú cukrovku alebo obezitu. Vtedy dieťa v maternici nadmerne rastie,“ vysvetlil pôrodník a súdny znalec Jozef Záhumenský.
“V danom prípade došlo ku vzniku akútnej a závažnej pôrodníckej komplikácie nespôsobenej pôrodníkom, kedy sa zakliesnili ramienka dieťaťa v panvovej oblasti matky a bol potrebný okamžitý zásah na ich uvoľnenie a ukončenie pôrodu dieťaťa,“ reagovala hovorkyňa Penta Hospitals Bianka Krejčíová.
“Detičky matiek, ktoré majú cukrovku alebo detičky obéznych žien rastú nesymetricky, majú menšiu hlavu oproti telu. Hlavička bez problémov prejde pôrodným kanálom a ramienka sa zaseknú tak, že predné ramienko sa zasekne za lonovú kosť a zadné ramienko sa môže zaseknúť za krížovú kosť,“ ozrejmil Záhumenský.
Priblížil, že ide o veľmi závažnú komplikáciu. „Pretože ak sa dieťa neporodí do piatich minút od zaseknutia, môže dôjsť k vážnemu poškodeniu mozgu nedostatkom kyslíka. Dieťa nedýcha, nevymieňa sa mu kyslík, lebo pupočník je utlačený. Lekár by mal dieťa porodiť do piatich minút,“ dodal Záhumenský.
Pani Gabriela netrpela cukrovkou
Avšak to nie je prípad Timkovej mamy. Pani Gabriela totiž počas tehotenstva netrpela tehotenskou cukrovkou, a preto nebola splnená podmienka, pri ktorej by lekári museli vykonať cisársky rez.
“Táto komplikácia je tak extrémne zriedkavá. Sú ženy aj bez cukrovky, ktoré majú túto komplikáciu. Zatiaľ momentálne nemáme žiadne skórovacie systémy, ktoré by sme spočítali a povedali, tak tejto mamičke spravíme cisársky rez, lebo tu už je to riziko dystokie ramienok a poranenia nervu strašne vysoké,“ uviedol Záhumenský.
“Jediný faktor, ktorý sa udáva, je, že keď žena s cukrovkou má odhad váhy dieťaťa nad štyri a pol kila na ultrazvuku, treba jej navrhnúť cisársky rez. Inak nemáme žiadne pravidlá, ktoré by povedali, že táto žena by mala mať cisársky rez,“ pokračoval.
Odborníci v zahraničí
Rodičia malého Timka s ním štyrikrát do dňa cvičili Vojtovu metódu, ktorá sa používa na liečbu hybných porúch. Každým dňom verili, že začne s pravou rukou hýbať. Lenže mesiace ubiehali a ruka bola stále nehybná, nefunkčná. Preto sa rozhodli vyhľadať odborníkov v zahraničí.
“Oslovili sme Fakultnú nemocnicu Královské Vinohrady v Prahe. Tam vyšetrením EMG zistili, že v ruke nemá žiadny život, že sú tam nulové hodnoty, čiže nervy boli minimálne nejakým spôsobom poškodené,“ prezradila mama poškodeného chlapca.
Viaceré vyšetrenia v pražskej nemocnici potvrdili, že počas pôrodu prišlo k poškodeniu nervov.
“Ako 3,5-mesačného ho prvýkrát operovali, spravili mu kompletnú rekonštrukciu pletenca a následne mu zobrali štepy z nohy z nejakých kožných nervov. Za pomoci týchto štepov mu ako keby osadili nervy do miechy, pretože ich mal vytrhnuté z miechy,“ povedala Záhorská.
Podali podnet
Po tom, čo rodičom malého Timka potvrdili diagnózu v pražskej nemocnici, podali podnet na Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS). “Vyjadrenie bolo také, že nemocnica nepochybila a hlavným problémom bolo, že som údajne nespolupracovala a dieťa prišlo na svet takýmto poranením,“ uviedla mama poškodeného.
“Výkonom dohľadu nebolo zistené pochybenie v poskytovanej zdravotnej starostlivosti. Nedostatky zistené vo vedení zdravotnej dokumentácie – zápis o vedení druhej doby pôrodnej, ktorý nebol dostatočný, boli odstúpené príslušnému VÚC k ďalšiemu riešeniu. Nespokojnosť s výsledkom prešetrenia podnetu menovaná nenamietala,“ zaznelo v stanovisku Eriky Kováčikovej z oddelenia komunikácie ÚDZS.
“Nie som úplne stotožnená s vyjadrením z ÚDZS. Uvádzajú tam taktiež to, že druhá doba pôrodná bola zapísaná len stroho a dystokia nebola ani zapísaná, iba v prepúšťacej správe. Na základe čoho úrad usúdil, že nikto nepochybil? Oni to hodili na mňa, že ja som nespolupracovala, a tým pádom všetci ostatní boli vyvinení,“ posťažovala sa pani Gabriela.
“Nemocnica trvá na tom, že lekár pri pôrode postupoval správne, čo potvrdil aj ÚDZS. Úrad konštatoval, že postup pôrodníka pri pôrode dieťaťa a pri riešení vzniknutej pôrodníckej komplikácie bol správny a nezistil žiadne nedostatky pri poskytovaní zdravotnej starostlivosti,“ vyhlásila hovorkyňa Penta Hospitals Bianka Krejčíová.
Odhodlaní bojovať naďalej
“Už skoro šesť rokov sa ťaháme po súdoch, mali sme dve pojednávania. Zamestnanie som musela ukončiť, pretože nie je možné, aby som sa takto zamestnala na plný úväzok. Malý síce chodil normálne do škôlky, teraz chodí do školy, ale je tam strašne veľa dní a času, ktoré absolvujeme na rehabilitáciách. Takisto kúpeľná liečba minimálne tri týždne, minimálne tri týždňové rehabilitačné pobyty do roka. V ktorom zamestnaní budú akceptovať takúto dochádzku?“ pýtala sa Záhorská.
Manželia Záhorskí sú odhodlaní aj naďalej bojovať na súde a získať odškodnenie. Odborník však upozorňuje, že aj zahraničná prax potvrdzuje, že diagnóza dystokia ramienok je počas pôrodu nepredvídateľná a náhla.
“Dystokia ramienok sa na svete považuje za komplikáciu, ktorú nikto nezavinil a ktorá, keď dieťa nezomrelo počas pôrodu a nemá poškodený mozog, tak sa berie, že mu zachránili život,“ uviedol Záhumenský.
So súdnym znalcom sa stotožňuje aj expert na medicínske právo. Podľa zákona na získanie odškodnenia je vždy potrebný vinník.
“Aby ste získali odškodnenie, musíte mať vinníka. Niekto musí pochybiť. Keď neexistuje vinník, keď nikto nepochybil a stalo sa to prirodzene, tak nemáte od koho vymáhať. Jediné, čo si môžete vymáhať, ak máte dobrú poistku, je poškodenie zdravia ako poistnú udalosť za poistné plnenie. Inak vám to nemá kto poskytnúť,“ povedal právnik Tomáš Husovský.