Čo čaká Spojené štáty a čo svet po návrate Donalda Trumpa do Bieleho domu? Analytici sa zhodujú, že to bude opäť obdobie nepredvídaných krokov.
Počas minulého úradovania Donalda Trumpa v Bielom dome bol prezident obklopený skúseným tímom z tradičného republikánskeho tábora.
Ten mnohokrát miernil a korigoval jeho impulzívne rozhodnutia. Takýto tím bude po novom chýbať, hovorí vedúci Katedry politológie Univerzity Komenského Erik Láštic.
„Keď máte v Bielom dome niekoho, kto nie je predvídateľný, všetci ostatní sú oveľa opatrnejší. Nevedia, čo si môžu dovoliť, nevedia, či náhodou prezident nepoužije tú silu americkej armády, ktorá tam objektívne je,“ vysvetlil.
Analytik Martin Reguli sa ale nedomnieva, že dôjde k väčším zmenám oproti prvému úradovaniu Donalda Trumpa.
„Donald Trump v podstate tým svojím heslom Make America Great Again chce vyzdvihovať, že Amerika je unikátna krajina a že Amerika musí byť vyzdvihovaná ako tá žiarivá pochodeň vo svete, ktorá háji slobodu, voľné podnikanie a je krajinou príležitosti pre kohokoľvek, kto tam príde legálne,“ uviedol Reguli.
Práve nelegálna migrácia a s ňou súvisiaca masová deportácia z USA bola počas Trumpovej kampane jednou z kľúčových tém.
„Tie čísla, ktoré Donald Trump dával na tých mítingoch, sa hýbali od pár miliónov až po 20 miliónov, nie je úplne zrejmé. To je obrovská masa ľudí, ktorí by museli byť sprocesovaní a vyvezení z krajiny, čo je bezprecedentný zásah do toho, ako by USA fungovali,“ priblížil Láštic.
Politológ dodáva, že treba rozdeľovať medzi rétorikou počas kampane a po voľbách. Nadviazal aj bývalý náčelník generálneho štábu českej armády Jiří Šedivý.
Tomu, čo svet môže od Donalda Trumpa očakávať, sa v Správach venoval redaktor Pavel Achs:
Rozdielny tlak na spojencov
Ten v tejto súvislosti hovorí o pokračovaní klasických transatlantických vojenských vzťahov, aj keď bude v Bielom dome Donald Trump. Rozdiel bude podľa neho iba v tlaku na spojencov, aby tí dávali viac peňazí na armádu.
„Severoatlantická aliancia hrá a bude hrať zásadnú rolu v oblasti bezpečnosti Európy, to si myslí, že sa nezmení. Samozrejme, presadzovanie názorov, ktoré vzniknú v Bielom dome, bude rozdielne,“ povedal Šedivý.
„Na začiatku bude pomerne veľmi vysoká miera nervozity, vzhľadom na to, že všetci budú očakávať do akej miery a ako bude tlačiť svojich spojencov, aby za veľmi krátku dobu, nehľadiac na napríklad ekonomické problémy daných štátov, zrealizovali záväzky, ktoré sa premietajú do dvoch percent HDP,“ dodal.