Na hlavný obsah

Útok na kritickú infraštruktúru? Švédsko a Nemecko hovoria o sabotáži v prípade poškodenia podmorských káblov

Švédsko a Nemecko hovoria o sabotáži.

Útok na kritickú infraštruktúru? Švédsko a Nemecko hovoria o sabotáži  v prípade poškodenia podmorských káblov
Začalo sa vyšetrovanie poškodených káblov v Baltskom mori. Foto: STVR

Poškodenie dvoch podmorských optických káblov v Baltskom mori považujú Nemecko a Švédsko za sabotáž. Vláda v Štokholme už začala vyšetrovať incident ako útok na kritickú infraštruktúru.

Jeden z pretrhnutých káblov, ktorý zabezpečuje internetové pripojenie medzi Litvou a Švédskom je dlhý 218 kilometrov. Druhý dátový kábel spája Helsinki s nemeckým Rostockom a má dĺžku 1 200 kilometrov.

Vyšetrovaniu podmorských sabotáží sa v reportáži v Správach venoval spravodajca STVR v Berlíne Tibor Macák:

Švédsko a Fínsko podozrievajú z pretrhnutia káblov jednu z čínskych nákladných lodí. Plavila sa v oblasti s vypnutým lokalizačným a identifikačným signálom. Nemecko zase nevylučuje, že môže ísť o hybridnú akciu Ruska, ktorého vojenské plavidlá z Kaliningradu už neraz spôsobili problémy v Baltskom mori.

„Nikto neverí, že tieto káble sa len tak náhodne pretrhli. A nechce sa mi veriť ani verzii, že to spôsobila kotva, o ktorej kapitán čínskej lode vraj nevedel, že ju ťahá po morskom dne. Takže musíme konštatovať bez toho, aby sme presne vedeli, kto to urobil, že išlo o hybridnú akciu a sabotáž,“ povedal nemecký minister obrany Boris Pistorius.

„O prípade som diskutoval s nemeckým a so švédskym ministrom obrany. V prípade kábla, spájajúceho Švédsko a Litvu, ktorý prevádzkuje fínska firma, sme sa dohodli, že Švédsko preberie vyšetrovania a budeme v kontakte na politickej úrovni,“ uviedol fínsky minister obrany Antti Häkkänen.

Nevylučujú súvislosť incidentov

Keďže sa obidva káble križujú neďaleko miest ich pretrhnutia, vyšetrovatelia nevylučujú súvislosť medzi incidentmi.

„V Baltskom mori sme už zaznamenali viaceré prípady poškodenia kritickej infraštruktúry. Niektoré možno považovať za sabotáže, iné sa stali z nedbalosti či neschopnosti dodržiavať platné pravidlá. V tomto prípade je ešte zavčasu urobiť konečné závery, ale, samozrejme, sú možné obidve alternatívy,“ podotkol litovský prezident Gitanas Nauseda.

„Preto spolupracujeme s bezpečnostnými orgánmi, ktoré sa snažia zistiť bližšie okolnosti,“ dodal Nauseda.

Hovorca Kremľa i čínskej vlády zhodne odmietli obvinenia z pretrhnutia dátových káblov na dne Baltského mora. Aj keď sa komunikačné spojenie prerušilo, dáta naďalej prúdia cez iné káblové linky, uložené na morskom dne a na pevnine. Pretrhnuté káble opraví do dvoch týždňov špeciálna loď, ktorá už vyplávala z prístavu vo francúzskom Calais.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet