Na hlavný obsah

V Nízkych Tatrách prebieha ťažba v ochrannom pásme, tvrdia aktivisti. Na mieste má vyrásť nová lanovka

Rúbať sa budú aj zdravé stromy.

V Nízkych Tatrách prebieha ťažba v ochrannom pásme, tvrdia aktivisti. Na mieste má vyrásť nová lanovka
Ilustračná snímka. Foto: STVR

Iniciatíva My sme les a Občianske združenie Prales upozorňujú na ďalšiu ťažbu v ochrannom pásme Národného parku Nízke Tatry (NAPANT). Podľa štátnych lesov ide o citlivé spracovanie lykožrútovej kalamity.

Po augustovej ťažbe lesníci v lokalite pripravujú trasu pre lesnú lanovku na spracovanie lykožrútovej kalamity.

„Spraví sa lanovka, vyrúbe sa pás. V dôsledku toho sa vyrúbu aj zdravé života schopné stromy, najmä jedle, aj buk. Smreku je tu približne 40 percent v okolitých porastoch,“ povedal Juraj Vysoký z občianskeho združenia Prales.

Viac o ťažbe dreva v ochrannom pásme zisťoval v relácii Správy z regiónov redaktor STVR Dominik Veľas:

„Ťažba je spracovaná citlivým spôsobom na ochranu životného prostredia. Všetka ťažba a všetky aktivity v danej lokalite sú spracovávané v rámci zákonov a certifikácie FSC, ktorá spĺňa všetky štandardy, ktoré sú,“ informovala Laura Tettingerová z Odboru komunikácie a marketingu Lesov SR.

Medzinárodný certifikát FSC má byť zárukou citlivého prístupu pri obhospodarovaní lesov. „Porasty, kde sa nachádzame, sú zahrnuté medzi desať percent, ktoré sú veľmi vzácne. Sú to takzvané referenčné plochy, teda porovnávacie, kde sa nemá zasahovať a takisto sú v kategórii lesov veľkého spoločenského významu,“ uviedol bývalý riaditeľ Správy NAPANT-u Marek Kuchta.

„Certifikát nevylučuje ťažbu. A všetko prebieha v súlade aj s auditmi, aj s inšpekciou a s ostatnými ochranármi, ktorí by mali zabezpečovať priebeh a kontrolu nad týmto územím,“ podotkla Tettingerová.

Ťažbu povolilo vedenie národného parku

Ťažbu povolila Správa NAPANT-u. Jej bývalé vedenie pritom lokalitu navrhovalo zaradiť do bezzásahovej A-zóny, pretože sa v nej nachádzajú vzácne druhy rastlín a živočíchov.

„Spracovanie kalamity na miestach, kde sú smrekové monokultúry, je okej. Ale tu, kde je krásny zmiešaný les s 200 až 300-ročnými stromami a na nimi naviazanými chránenými druhmi, tak to je úplne cez čiaru,“ reagoval Kuchta.

„Od nás išlo stanovisko s tým, že každý prípad je citlivo posudzovaný z našej strany a s tým, že ide o smrek ako drevinu, na ktorú nie sú viazané chránené druhy, ktoré oni uvádzali,“ povedal riaditeľ Správy NAPANT-u Michal Babnič.

Podľa štátny lesov kalamita zasiahla viac ako dvetisíc kubíkov. Envirorezort v písomnom stanovisku reagoval, že v národných parkoch, s výnimkou najchránenejších území, bude vykonávať aktívny manažment územia.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Regióny