Na hlavný obsah

V školách je napätá atmosféra. Odborári hrozia štrajkom, žiadajú zvýšenie platov o desať percent

O stretnutie požiadali troch najvyšších činiteľov aj ministra financií.

V školách je napätá atmosféra. Odborári hrozia štrajkom, žiadajú zvýšenie platov o desať percent
Ilustračná snímka. Foto: STVR

Prezident Peter Pellegrini sa na budúci týždeň stretne so školskými odborármi. Tí pohrozili protestami aj štrajkom, ak s nimi traja najvyšší ústavní činitelia nebudú hovoriť o situácii v školách. Od januára požadujú zvýšenie platov o desať percent.

V školách po celom Slovensku je napätá atmosféra. Všetci zamestnanci chcú vyššie platy o 10 percent. Začínajúci učiteľ zarába 1 200 eur v hrubom.

„Je nespokojnosť, ľudia očakávajú od pána ministra vyrokovanie v rámci vlády razantného navýšenia financií do školstva,“ vyhlásil predseda Odborového zväzu pracovníkov školstva Pavel Ondek.

Školskí odborári chcú situáciu riešiť na najvyšších miestach. O stretnutie požiadali troch najvyšších činiteľov aj ministra financií.

„Chceli by sme im predostrieť aj určitý plán, návrh, čo by mohli urobiť pre školstvo do konca svojho volebného obdobia. Vychádzame z toho čo majú v PVV, že školstvo je prioritou a financie do školstva pôjdu na platy,“ pokračuje Ondek.

Po viac ako týždni na pozvánku školských odborárov reagoval prezident Peter Pellegrini. O problémoch v školstve s nimi bude hovoriť budúci týždeň.

„Zároveň pozvem na rokovanie aj ministra školstva, aby sme priamo za účasti zodpovedného ministra rokovali, ako upokojiť a zastabilizovať situáciu v školstve,“ uviedol prezident Slovenskej republiky Peter Pellegrini.

Situácii v školstve sa v Správach venovala redaktorka Emília Tóth Lengyelová:

Premiér sa s odborármi neplánuje stretnúť

Premiér sa so školskými odborármi neplánuje stretnúť. „Riešenie problematiky školstva spadá do kompetencie rezortu školstva, výskumu, vývoja a mládeže. Odporúčame vám preto vaše otázky adresovať priamo rezortu,“ uviedol Úrad vlády SR v písomnom stanovisku.

„Ministerstvo financií je vždy pripravené viesť konštruktívne rokovania. Od výsledku rokovaní závisí, či dôjde k protestom. Podporu našli školskí odborári medzi riaditeľmi aj v Komore učiteľov. Ide o 160-tisíc zamestnancov škôl. Nebránia sa štrajku. Ten im dopomohol k vyšším mzdám aj pred takmer desiatimi rokmi,“ píše v stanovisku rezort financií.

„Sme pripravení skutočne ísť do štrajku za takých okolností, ako sú teraz. Osemsto eur jednorazová odmena, to znamená, že do tarifných platov by nám nešli žiadne zvýšenia platov, v ďalšom roku 2026 by to bolo iba päť percent,“ upozornila prezidentka Združenia základných škôl Slovenska Eva Horníková.

„Nemáme najmenší dôvod nepridať sa k odborom podporujeme veľmi, aby celé odbory konečne ukázali svoju silu,“ skonštatoval Viktor Križo zo Slovenskej komory učiteľov.

Chcú hľadať kompromis

Predseda školských odborárov naznačil, ako by protesty mohli vyzerať. „Je možné, že to budú protesty najprv v triedach. Pokiaľ nebudeme úspešní, môžu to byť protesty aj v uliciach, ale považujeme štrajk za krajné riešenie,“ dodal Ondek.

Minister školstva podporuje školské odbory v boji za lepšie mzdy a podmienky v školách. Tvrdí, že si zaslúžia také platy, aké majú lekári. Hľadá peniaze aj vo vlastnom rezorte.

„Máme dnes kompenzačný príspevok pre učiteľov v dôsledku rozdielnych nákladov na život učiteľov v regiónoch, ktorý sme ochotní časť z neho použiť, ale nepovažujem to za správne. Máme tu finančné prostriedky na asistentov učiteľov. Sme pripravení diskutovať a použiť ich na valorizácie miezd, ale nepovažujem to za správne,“ hovorí minister školstva Tomáš Drucker (Hlas-SD).

Školskí odborári sú ochotní hľadať kompromis s rezortmi či politickými špičkami zhruba do konca roka. Potom nevylučujú nátlakové akcie.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko