Na hlavný obsah

Väčšinu v americkom Senáte získajú podľa prepočtov Republikáni

Doposiaľ ovládali túto komoru Demokrati.

Väčšinu v americkom Senáte získajú podľa prepočtov Republikáni
Priaznivci čakajú na prejav republikánskeho kandidáta do Senátu z Montany Tima Sheehyho počas volebnej noci. Foto: TASR/AP

Republikáni po štyroch rokoch získali v stočlennom Senáte USA väčšinu najmenej 51 kresiel. Vo svojich prepočtoch sa na tom zhodujú agentúra AP a spravodajská stanica Fox News.

Stanica CBS News predpovedá možnú porážku demokratov v Montane, čo by republikánom vynieslo ďalší mandát. Nové rozloženie síl v Snemovni reprezentantov, kde majú väčšinu republikáni, je zatiaľ nejasné.

Kongresové voľby rozhodnú o tom, ako úspešne bude schopný nový prezident Spojených štátov presadzovať svoj volebný program. O kreslo v Bielom dome bojujú republikán Donald Trump a demokratka Kamala Harrisová.

Kto republikánsku väčšinu v Senáte povedie, je naďalej otvorené. Líder republikánov v Senáte Mitch McConnell, ktorý je zároveň najdlhšie slúžiacim senátorom za Kentucky, tento rok oznámil, že z vedúcej funkcie odstúpi.

Novým senátorom za Západnú Virgíniu sa stal podľa agentúry AP republikán Jim Justice, ktorý v tomto americkom štáte dosluhuje ako guvernér. Justícia získala senátorský úrad po Joeovi Manchinovi, ktorý bol demokratom, ale prihlásil sa k nezávislým. Manchin o znovuzvolenie neusiloval.

V Ohiu porazil demokratického senátora Sherroda Browna republikán Bernie Moreno. To Republikánskej strane vynieslo ďalšie dôležité kreslo pre ovládnutie Senátu.

V Montane podľa CBS News porazí republikán Tim Sheehy demokrata Jona Testera. Ak sa tento predpoklad potvrdí, môžu mať republikáni 52 kresiel.

Obmení sa tretina kresiel

Senátorské kreslo v demokratickej bašte Vermontu ako nezávislý obhájil 83-ročný Bernie Sanders. Získal tak v poradí štvrtý šesťročný senátorský mandát.

Sanders, ktorý sa v minulosti neúspešne uchádzal o prezidentskú nomináciu Demokratickej strany, sa sám označuje za demokratického socialistu. Opätovnú kandidatúru zdôvodnil tým, že krajina čelí najzložitejším a najvážnejším výzvam modernej éry.

V Senáte teraz držia väčšinu 51 kresiel demokrati, a to vďaka štyrom hlasom nezávislých senátorov. V terajších voľbách sa obmení tretina kresiel. Ak by bol pomer síl vyrovnaný, má rozhodujúci hlas pri zasadnutí tejto kongresovej komory viceprezident USA, ktorý je z titulu svojej funkcie zároveň predsedom Senátu.

V prípade Snemovne reprezentantov voliči vyberajú všetkých 435 kresiel. Väčšinu v podobe 220 mandátov teraz držia republikáni. Či to tak zostane aj po voľbách, nie je z prieskumov jasné. Agentúra AP zatiaľ prisúdila 179 kresiel republikánom a 147 demokratom, k väčšine je potrebných 218 hlasov.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet