Austrálski vedci vyriešili záhadu lepkavých, tmavých gúľ, ktoré minulý mesiac vyplavilo more na viacerých slávnych plážach v Sydney. Osem pláží vrátane Bondi kvôli nim bolo na niekoľko dní uzavretých, aby robotníci mohli vyzbierať tisíce guľovitých naplavenín.
Pôvodne sa predpokladalo, že ide o decht alebo inú podobnú chemickú látku, ktorá unikla z preplavujúcich lodí. No analýza priniesla oveľa nechutnejší výsledok. Gule tvoria „zmes ľudských výkalov, kuchynského oleja, chemikálií a drog“, uviedli vedci, ktorých vo štvrtok (7. 11.) citoval spravodajský server BBC News.
Gule tak s najväčšou pravdepodobnosťou pochádzajú z nejakého úniku z odpadového systému, ale odkiaľ presne sa zatiaľ nepodarilo zistiť. Každá guľa bola trochu iná, ale mala pevný povrch – čiastočne spevnený nahromadením piesku a minerálov, ako je vápnik – a mäkké jadro.
Vo vnútri sa nachádzalo čokoľvek od kuchynského oleja a molekúl mydlovej peny až po lieky na krvný tlak, pesticídy, vlasy, metamfetamín a veterinárne liečivá.
„Páchnu úplne odporne. Sú cítiť horšie ako čokoľvek, čo ste kedy cítili,“ povedal miestnym médiám hlavný výskumník, docent Jon Beves z Univerzity Nového Južného Walesu. Profesor William Alexander Donald uviedol, že pripomínajú hrudy tuku, oleja a mastnoty. Často sú nazývané ako fatbergy alebo tukovce, ktoré sa bežne tvoria v kanalizačných systémoch.
Vedci uviedli, že v posledných dvoch rokoch dostali nepotvrdené správy o vyplavovaní menších, ale inak podobných gúľ. Spoločnosť Sydney Water, ktorá spravuje miestnu kanalizáciu, oznámila, že v meste nie sú žiadne známe problémy s odpadovými systémami.