Polícia v Tbilisi znovu násilím rozohnala demonštrantov, ktorí sa tam celú noc zúčastnili na desaťtisícových protestoch vyvolaných rozhodnutím vládnucej strany Gruzínsky sen pozastaviť do konca roka 2028 prístupové rokovania s Európskou úniou.
Informuje o tom server Civil Georgia. Gruzínske ministerstvo vnútra uviedlo, že polícia v hlavnom meste za uplynulú noc zadržala 107 ľudí.
Už pred polnocou miestneho času polícia proti demonštrantom použila vodné delá. „Znovu sme svedkami neprimeraných útokov proti ľuďom a médiám v Gruzínsku,“ napísala krátko potom prezidentka Salome Zurabišviliová na sociálnej sieti X.
Takéto konanie podľa nej pripomína „represie v ruskom štýle“. Zurabišviliová je zástankyňou smerovania Gruzínska k EÚ.
Po 06.00 h miestneho času (03.00 h SEČ) polícia začala vypratávať Rustaveliho triedu v centre Tbilisi. Podľa serveru Civil Georgia mali policajti zakryté tváre a záťahu sa zúčastnili tiež „neidentifikovateľní muži v čiernom“. Zvyšných demonštrantov obkľúčili a bili ich.
Server RBK-Ukrajina zverejnil na platforme Telegram zábery, ktoré sú podľa neho z protestov v Tbilisi.
Zranenia civilistov ministerstvo neuvádza
Ministerstvo vnútra k zásahu uviedlo, že „bez ohľadu na početné výzvy bezpečnostných zložiek porušovala akcia na Rustaveliho triede pred budovou parlamentu zákonné predpisy pre demonštrácie a zhromaždenia“.
Protestujúci podľa oznámenia hádzali po policajtoch kamene, stavali barikády a zapaľovali rôzne predmety. Ministerstvo tiež informovalo, že desať strážcov poriadkov utrpelo zranenia. Agentúra DPA podotýka, že o zranených na strane demonštrantov sa vyhlásenie nezmieňuje.
Zadržaným poskytujú pomoc mimovládne organizácie. Asociácia mladých gruzínskych advokátov (GYLA) ubezpečila, že nikto nezostane bez právnika. Správy o niekoľkých zadržaných prišli aj z Batumi, kde sa tiež konala demonštrácia proti prerušeniu rokovaní o vstupe Gruzínska do EÚ.
Zastavené prístupové rokovanie
Premiér Irakli Kobachidze z Gruzínskeho sna vo štvrtok oznámil, že Gruzínsko na ďalšie štyri roky pozastavuje rokovania s EÚ o vstupe a že odmietne všetky granty z rozpočtu Únie.
V rozpore s postupom pri prijímaní kandidátskych krajín tvrdí, že táto juhokaukazská krajina sa k bloku pripojí v roku 2030 na základe svojich vlastných podmienok a „s dôstojnosťou“. Krajina má cieľ dosiahnuť vstup do EÚ zakotvený v ústave a približovanie k EÚ podporuje podľa prieskumov veľká väčšina spoločnosti.
Gruzínsky sen si vo voľbách z konca októbra zabezpečil zotrvanie pri moci na ďalšie funkčné obdobie. Získal v nich 54 percent hlasov, čo opozícia spochybňuje. Opozičné strany aj západné organizácie poukazujú na to, že hlasovanie sprevádzali značné nezrovnalosti.
V krajine sa v posledných týždňoch konajú protesty proti politike vládnuceho Gruzínskeho sna, ktorý podľa kritikov krajinu privádza do ruskej sféry vplyvu. Ľudia na mieste podľa agentúry DPA uviedli, že demonštrácia z piatkového večera a noci bola zatiaľ najväčšia.