Na hlavný obsah

Vyjednané pracovné benefity pre zamestnancov budú záväzné aj pre firmy, v ktorých odbory nepôsobia

Podľa zamestnávateľov ide o problematický systém.

Vyjednané pracovné benefity pre zamestnancov budú záväzné aj pre firmy, v ktorých odbory nepôsobia
Ilustračná snímka. Foto: STVR

Poslanci Národnej rady SR schválili rozšírenie vyšších kolektívnych zmlúv – čiže dohôd medzi zamestnávateľmi a zamestnancami. Ministerstvo práce chce, aby zmluvy zastrešovali čo najviac zamestnancov, keďže im prinášajú vyššie mzdy či ďalšie benefity. Zamestnávatelia však v rozšírení zmlúv vidia problém.

Vyššie kolektívne zmluvy sú dohody vo firmách nad rámec klasickej pracovnej zmluvy. Upravujú sa v nich benefity pre zamestnancov.

Ako ovplyvnia vyššie kolektívne zmluvy menšie firmy, zisťovala v relácii Správy redaktorka STVR Andrea Škutová:

„To znamená, že sú v prospech zamestnanca. Zamestnanec získa možno vyšší príspevok na obedy, možno dlhšiu dovolenku, možno o 25 minút alebo pol hodinu kratšiu pracovnú dobu,“ informoval ekonóm z Ekonomickej univerzity v Bratislave Ľuboš Pavelka.

Doteraz, ak sa zamestnávateľský zväz v konkrétnom odvetví dohodol so zamestnancami na podmienkach v rámci kolektívnej zmluvy, platili len pre firmy, ktoré sú v ňom združené. Od nového roka by podmienky mali platiť aj pre podniky v odvetví, ktoré zmluvu neuzavreli.

„Bude platiť a rozšíri sa aj na zamestnancov v tom odvetví, na ktoré je uzavretá. Čiže áno, ak sa oni dohodnú napríklad na zvýšení platov, tak bude platiť aj pre tých zamestnancov, u ktorých napríklad odbory nepôsobia,“ ozrejmila hovorkyňa Konfederácie odborových zväzov SR Martina Nemethová.

Systém môže priniesť problémy

Zamestnávatelia upozorňujú, že pre mnohé firmy môže byť takýto systém problematický.

„Mnohé firmy sa ani nedozvedia o tom, že štandardne kolektívna zmluva vyššieho stupňa bola rozšírená aj na nich. Hlavne menšie firmy budú mať s tým problém. Iné firmy majú svoje benefity možno nastavené inak a budú ich musieť prepracovať,“ upozornil viceprezident Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení SR Rastislav Machunka.

„Problém je, že tieto kolektívne zmluvy vyššieho stupňa majú relatívne slabé zastúpenie. Niekedy ich uzatvára 10 – 15 podnikov. To znamená, že nejaké pravidlá, ktoré si dohodne desať podnikov s odborovou organizáciou, teraz majú byť rozšírené na stovky ďalších podnikov,“ doplnil generálny sekretár Asociácie priemyselných zväzov a dopravy Andrej Lasz.

„Zmluvné strany alebo aspoň jedna z nich musia Ministerstvu práce, sociálnych vecí a rodiny SR oznámiť, že bola uzatvorená kolektívna zmluva vyššieho stupňa, ktorá môže byť v príslušnom odvetví reprezentatívna,“ ozrejmilo ministerstvo práce v písomnom stanovisku.

„Splnenie podmienok sa následne overuje v tripartitnej komisii a ak je zmluva reprezentatívna, v Zbierke zákonov SR sa zverejní oznam,“ dodal rezort. V takom prípade sa rozšíri na celý sektor.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Ekonomika