Na hlavný obsah

Búranie čiernych stavieb, rýchlejší stavebný proces, či slabšia informovanosť obyvateľov. Vláda schválila stavebný zákon

Odborníci vidia v zákone trhliny.

Búranie čiernych stavieb, rýchlejší stavebný proces, či slabšia informovanosť obyvateľov. Vláda schválila stavebný zákon
Ilustračná snímka. Foto: STVR

Vláda schválila nový stavebný zákon. Minister dopravy avizoval, že návrh je kompromis – bolo k nemu viac ako dvetisíc pripomienok. Zákon zrýchľuje stavebný proces a zavedie postupnú digitalizáciu.

Rieši aj čierne stavby. Odborníci vidia v zákone trhliny – najmä v informovaní verejnosti o stavebných konaniach. „Všetko bude jednoduchšie, rýchlejšie a menej papierovačiek,“ tvrdí minister dopravy Jozef Ráž (nom. Smer-SD).

Minister sľubuje, že nový stavebný zákon prinesie zrýchlenie a zjednodušenie stavebného konania. Všetky vyjadrenia k stavbe by mali byť do 30 dní. Územné rozhodovanie a stavebné povolenie sa zlúčia do konania o stavebnom zámere.

„V prípade, že sa vám dotknutý orgán alebo dotknutá právnická osoba nevyjadrí v čase, ktorý mu zákon ukladá, tak nastupuje fikcia súhlasu,“ vysvetľuje minister dopravy.

„Územné a stavebné sa spájajú do jedného rozhodnutia, tak verím, že to bude zrýchlené. Otázka len znie, aby bolo dosť záujemcov o tú výstavbu,“ upozorňuje predseda ZMOS Jozef Božik.

„Štatistiky jasne hovoria, že Slovensko sa za ostatné roky prepadá v stavebnej produkcii. To znamená, že v tom, koľko staviame, sme medzi okolitými krajinami na tom najhoršie. Nutne potrebujeme urýchliť výstavbu,“ zdôraznil prezident Zväzu stavebných podnikateľov Slovenska Pavol Kováčik.

Zákon ešte ho musí schváliť parlament

Pôvodný návrh zákona, ktorý predložila ešte bývalá vláda, posúval agendu udeľovania stavebných povolení z obcí na regionálne úrady. Aktuálny zákon však kompetencie nechal samosprávam a ich stavebným úradom.

„Tam sme vnímali, že je fajn pretrhnúť ten konflikt záujmov, kedy vlastne starostovia povoľovali výstavbu v obci. Vnímali sme to ako krok ku profesionalite a k väčšej odbornosti výkonu stavebnej agendy,“ uviedla právnička spolupracujúca s Via Iuris Ivana Figuli.

„Samospráva by mala určovať to, akým spôsobom sa bude uberať územný plán daného mesta alebo obce. Toto rozhodnutie je správne,“ hovorí Božik.

Právnička upozorňuje aj na to, že obyvatelia sa o stavebných zámeroch vo svojom okolí nemusia ani dozvedieť. Informácie o konaní o stavebnom zámere sa budú poskytovať len účastníkom konania. Minister hovorí, že práve verejnosť často zdržuje výstavby.

„Myslíme, že sú na to iné inštitúty v našom právnom poriadku, aby sa dala ukorigovať táto verejnosť a vyčleniť ich,“ skonštatovala Figuli. „My máme konkrétnych ľudí, ktorých sa to môže dotknúť, takýto sa do toho môžu zapájať,“ hovorí Ráž.

Nový zákon má za cieľ redukovať čierne stavby na Slovensku. Nelegálna stavba sa po novom nebude dať dodatočne zlegalizovať. Bude zbúraná. „Dôjde k významnému obmedzeniu a určitému preventívnemu účinku na to, aby si niekto dovolil vôbec čiernu stavbu zahajovať,“ uviedol Kováčik.

Nový stavebný zákon ešte musí schváliť parlament. Platiť by mal od apríla budúceho roka.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko