Na hlavný obsah

Z drogovej závislosti sa liečia tisíce Slovákov. Aké návykové látky majú u nás prvenstvo?

Okrem amfetamínov má medzi Slovákmi nárast aj marihuana.

Z drogovej závislosti sa liečia tisíce Slovákov. Aké návykové látky majú u nás prvenstvo?
Ilustračná snímka. Foto: STVR

Minulý rok sa na Slovensku liečilo zo závislosti od drog skoro 2 900 ľudí, takmer polovica z nich podstúpila liečbu opakovane. Najčastejším dôvodom liečby bola závislosť od pervitínu. Vo štvrtok (21. 11.) sa koná konferencia, bude sa zaoberať rozvojom stratégií na riešenie nelegálneho a legálneho užívania drog.

Podľa adiktológa Rastislava Žemličku je prípadov na Slovensku v desiatkach menej, no „v širšom slova zmysle čísla narastajú“. Najčastejšia potreba riešiť závislosť sa vyskytuje u ľudí vo veku 30 až 39 rokov.

Pozrite si celý rozhovor s adiktológom Rastislavom Žemličkom, ktorý v relácii Aktuálne :24 hovoril o závislostiach Slovákov a ich príčinách:

„Tam dochádzajú dná, najťažšie zážitky, ktoré nútia človeka niečo s tým urobiť. Žiaľ, situácia v spoločnosti je tlakovejšia tým, že máme byť aktívni, máme žiť rýchlym tempom. Potom je tendencia si to nejakým spôsobom uľahčovať,“ uvádza Žemlička.

Na Slovensku sú populárne najmä stimulanty, amfetamíny, čo adiktológ zdôvodňuje najmä ich dostupnou cenou. Pripomína, že v poslednej dobre má rýchly nárast aj marihuana.

Rastislav Žemlička tvrdí, že rodičia vynakladajú snahu, aby ich deti nerobili chyby a často ich kritizujú. „Alebo často vyťahujú len negatívne veci, ktoré potom vytvárajú tlak,“ dodáva.

„Povedzme, že mladí ľudia chcú byť hraví, chcú si tvoriť svoj svet, chcú sa sebarealizovať. Žiaľ, potom je to náročné, keď sú dané pravidlá, keď sú stále obklopované tým, čo musia,“ hodnotí Žemlička.

Preto podľa adiktológa majú mladí nábeh unikať do virtuálneho sveta alebo vyhľadávajú spoločnosť, v ktorej sa budú cítiť komfortne. „A tam, žiaľ, nastupujú aj drogy, ktoré jednak spájajú okolie a ponúkajú zážitky, ktoré mi môžu na začiatku chýbať. A práve ten zážitok, ktorý mi chýba, ktorý si neviem vytvoriť, tak ma môže droga osloviť,“ vysvetľuje Žemlička.

Liečba závisí od mnohých faktorov

Pervitín je najčastejšie užívanou drogou. Rastislav Žemlička predpokladá, že pre mnohých je táto droga akýsi stimulant. „Potrebuje sa dlhší úsek sústrediť a základné biologické potreby, ktoré človek má, chce umelo potláčať,“ objasňuje. Dopĺňa, že častým problémom sú aj energetické nápoje.

Liečba závislosti je komplikovaný proces. „Je to spolupráca medzi človekom, ktorý sa trápi a možnosťami zariadenia. Psychiatri, psychológovia, všetci tí, ktorí sa venujú závislostiam, pokiaľ majú rozviazané ruky a klient spolupracuje, tak sa s tým dá veľmi veľa urobiť,“ podotýka Žemlička s tým, že do tohto vzťahu však vstupuje aj okolie.

Pripomína, že pomoc sa dá vyhľadať aj na internete, no spolupráca často viazne, napríklad aj pre tlaky z práce. „V poslednom období sa veľmi často stretávam s tým, že ‚chcem riešiť tento problém, ale mám hypotéku, mám pracovné záväzky, keď nebudem podávať výkon v práci, prídem o ňu‘. Ďalšou je aj starostlivosť o deti,“ opisuje žemlička.

Druhou najčastejšou skupinou, v ktorej sa vyskytuje problém so závislosťou od drog, sú ľudia vo veku od 40 a vyššie. Najlepšou prevenciou je podľa adiktológa mať definovaný postoj k droge, „mať informácie a viesť o tom rozhovor“.

„Druhá vec je nekomunikovať so žiadnou psychoaktívnou látkou cielene, práve pre zážitok, ktorý mi môže ponúknuť. Tam si začnem vytvárať väzby a potom mám tendenciu to vyhľadávať,“ uzatvára.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko