Na hlavný obsah

Za premiérovým plánom meniť volebný systém sú aktuálne problémy v koalícii, myslí si politológ Řádek

Voči premiérovým vyhláseniam sa ozval aj prezident Peter Pellegrini.

Za premiérovým plánom meniť volebný systém sú aktuálne problémy v koalícii, myslí si politológ Řádek
Premiér Robert Fico. Foto: TASR/Martin Baumann

Politológ vidí v premiérovom pláne znižovať počet strán v parlamente a zvýšiť hranicu zvoliteľnosti na sedem percent premietnutie aktuálnych problémov v koalícii.

„Zjavne sa na pánovi premiérovi podpisuje aktuálne politická situácia, pretože v koalícii má problémy ani nie s najmenšími stranami, ale so súčasťami najmenších vládnych politických strán. Nie je to nič systémové, ani programové,“ okomentoval jeho slová politológ z Trenčianskej univerzity Alexandra Dubčeka Miroslav Řádek.

Svoj návrh na zmenu politického systému premiér Robert Fico (Smer-SD) predstavil v diskusnej relácii STVR Sobotné dialógy. Hovoril o tom, že chce znížiť počet strán v parlamente, zvýšiť kvórum na 7 percent, či zvýšiť poplatok pre účasť vo voľbách politickým stranám zo 17-tisíc eur na pol milióna.

Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) chce zmeniť zákon o financovaní politických strán s tým, že tie čo nedosiahnu 5 percent by nedostali príspevok na činnosť.

Politológ však jeho plán nepovažuje za dobrý nápad. „Naša spoločnosť je príliš rozdrobená na viacero drobných názorov. Sedempercentné kvórum by definitívne odpísalo menšinové národnostné politické strany, napríklad maďarské politické strany,“ upozorňuje.

„Na Slovensku sú aj menšinové liberálne názory. Aj niektorá z klasicko-liberálnych strán by tým stratila definitívne svoje zastúpenie. Ubralo by to zákonodarnému zboru na reprezentatívnosti, na zastúpení viacerých názorov,“ dodáva.

Řádek upozorňuje, že pri 60-percentnej volebnej účasti znamená sedem percent až 200-tisíc hlasov. Nemyslí si, že so zmenami tak, ako ich navrhuje Smer-SD, by súhlasila akákoľvek iná, ani koaličná, strana. Zmena volebného systému je pritom možná len ústavnou väčšinou.

Voči premiérovým vyhláseniam sa ozval aj prezident Peter Pellegrini. „Podobných drobných mediálnych odkazov je medzi nimi dlhodobo viacero. Naznačuje to nepohodu vo vládnej koalícii aj medzi ústavnými činiteľmi. Ukazuje sa tu nervozita,“ zhodnotil Řádek.

Problémový Huliak

V posledných týždňoch napätie v koalícii spôsobovala najmä trojica poslancov na čele s Rudolfom Huliakom. „Je vidieť, že predsedovi vlády Rudolf Huliak a jeho ďalší dvaja kolegovia vyslovene lezú na nervy, pretože zvyšujú svoju politickú hodnotu práve vďaka tomu, aké sú čísla v parlamente,“

„Vládna koalícia sa tomu bráni, ale myslím si, že v súčasnosti nie je iné riešenie a táto trojica poslancov bude musieť získať niečo z koalície,“ hovorí Řádek.

Vládna koalícia má podľa neho dostatočne veľký koláč, aby mohli uspokojiť všetkých a dokázali sa dohodnúť. „Akýkoľvek ústupok však v koalícii čítajú ako prejav slabosti, takže žiadny z aktérov napätých vzťahov ho nie je ochotný urobiť,“ skonštatoval.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko