Kontrola zbraní je jednou z najviac polarizujúcich tém v americkej politike a zároveň aj v predvolebnej kampani. Demokratická kandidátka Kamala Harrisová, chce zakázať predaj automatických útočných pušiek.
Republikán Donald Trump to odmieta. Vlani pritom zomrelo na následky strelných poranení v Spojených štátoch vyše 43-tisíc ľudí, čo je viac ako pri dopravných nehodách.
Zbraniam, ako polarizujúcej téme Američanov sa v reportáži v Správach :24 venovala redaktorka Anna Síposová:
V predvolebnej kampani vytiahli rivali proti sebe takmer všetky zbrane, vrátane tých skutočných. Kým republikáni ich reguláciu odmietajú, demokrati ju navrhujú.
„Pre Američanov je prístup k zbraniam dôležitý pre najzásadnejší dôvod z histórie, a tým je obrana proti tyranii. Máme to v druhom dodatku, teda odvtedy, čo vznikol tento národ, všetko ostatné je druhoradé, či už ochrana vlastného života, rodiny alebo lov,“ skonštatovala majiteľka obchodu so zbraňami Courtney.
Ich prístupnosť však znamená aj to, že kým v Európe bežne školáci nacvičujú, čo robiť v prípade požiaru. Vo Wiliamsburgu každý mesiac nacvičujú, čo robiť v prípade streľby.
„Dostaneme oznámenie cez rozhlas ‚Lockodwn!, Lockdown!‘. Vtedy sa máme schovať do kúta, učiteľ zhasne svetlá, zaprie stoličku o dvere, potom sa niekto snaží dostať do triedy, ale nesmieme ho pustiť, ani keď hovorí, že je policajt. Po desiatich minútach príde oznámenie, že sa môžeme vrátiť k našim aktivitám,“ opísala stredoškoláčka Evelyn.
Zbraň pre každého nad 18 rokov
Kým vlani zomrelo na následky strených poranení 1 221 ľudí, ďalších takmer dve tisíc bolo zranených. Virgínia má pritom len osem miliónov obyvateľov. Vo Virgínii, ktorá sa považuje za miesto, kde sa zrodil americký národ, keďže v nej anglický kolonisti založili prvú osadu, si pušku môže kúpiť každý, kto má 18 rokov.
„Najdôležitejšia je na vlastníctve zbraní bezpečnosť. V USA sú husto osídlené oblasti, kde sa bezpečnostné zložky dostanú rýchlo. No sú tu aj regióny, kde je riedke osídlenie, kam môže pomoc doraziť až za 30 minút. Čiže niekedy je dobré mať niečo, čím sa dá chrániť,“ myslí si policajt z Pittsburghu Steven.
Časť obyvateľov vo Virgínii si však myslí, že ľahký prístup k zbraniam má viac negatív ako pozitív.
„Mali by sme mať rozumnú reguláciu zbraní. Streľby v školách, ktoré máme v USA, sú hanbou pre krajinu, okrem toho sa používajú i v situáciách, ktoré končia vraždami, no bez nich, by sa až tak tragicky neskončili,“ dodala matka dvoch školáčok Sarah R. Wasserman Rajec.
Odhaduje sa, že v USA je približne 393 miliónov zbraní, teda viac ako obyvateľov, ktorých je 330 miliónov.