Živnostníci, ktorí chcú odísť do dôchodku upozorňujú, že im štát chce zdaniť prevod firmy na deti. Viacerí z nich preto nemôžu ukončiť podnikanie. Analytik tvrdí že riešenie existuje, proces je však zložitý.
Pán Pripko sa od 90. rokov venuje spracovaniu žuly. Keď dosiahol dôchodkový vek, chcel svoju živnosť aj s nakúpenými strojmi odovzdať deťom. Tu však nastali problémy. „Vlastným deťom nemôžem dať tú firmu bezodplatne, ale musí byť ocenený znaleckým posudkom. To znamená v zákone takzvané transferové oceňovanie,“ uviedol Bystrík Pripko.
Problémom živnostníkov pri odovzdaní živnosti deťom sa v reportáži v Správach venoval redaktor Boris Novotňák:
Takto ocenený majetok firmy musí živnostník podľa zákona zdaniť. Živnostníci hovoria, že za investície, ktoré urobili počas života, dostane štát daň dvakrát.
„Investície, ktoré robil počas podnikania, boli riadne predmetom účtovníctva. Čiže v podstate ich nadobudol z čistého zisku alebo legálnym spôsobom a teraz ich musí nanovo zdaniť len preto, že chce ukončiť podnikanie,“ vysvetlila generálna sekretárka Slovenského živnostenského zväzu Miriam Bellučová.
Živnostníci ako pán Pripko hovoria o nespravodlivosti, lebo zákon na dedenie firmy ešte počas ich života nemyslí. Praxou preto je, že odovzdanie firmy riešia svojpomocne. „Momentálne firma funguje tak, že deti majú SRO-čku a firmu si spravujú oni. Majú ju zatiaľ iba v prenájme, za ktorý ja nechcem žiadne peniaze,“ opísal Prípko.
Rodinné podniky
Zástupca Asociácie malých a stredných podnikov hovorí, že takýchto rodinných podnikov je dnes 60 percent. Ministerstvo práce v roku 2022 dokonca zaviedlo do legislatívy štatút rodinného podniku. Ani ten túto situáciu nerieši.
„V tom rodinnom podniku toto imanie zostáva, tam sa mení len predstaviteľ. Predstavte si, že by pri každej zmene toho dediča, zoberme si povedzme Baťa a podobne, že by sa to prevádzalo cez daňový systém tento majetok. To by ste koľko razy zdaňovali tento istý majetok,“ uviedol prezident Slovenskej asociácie malých a stredných podnikov Vladimír Sirotka.
„Ministerstvo financií SR v súčasnej dobe nepripravuje špeciálnu úpravu daňového režimu pri prechode vlastníctva podniku v rámci rodiny,“ uviedol rezort financií v stanovisku.
Existuje riešenie, proces je komplikovaný
Odovzdávanie živnosti nie je jednoduché ani podľa právnika, riešiť sa to však dá. „Toto nie je najšťastnejšia forma na podnikanie väčšieho rozsahu. V tomto ohľade je možné zvážiť a odporučiť vytvorenie takzvanej holdingovej štruktúry,“ dodal šéf M&A Wealth Effect Management Martin Dolnák.
Odborník tiež pripomína, že každý prípad je iný, a preto vyžaduje vlastné riešenie. Ďalšou možnosťou je napríklad vytvorenie zvereneckého fondu. Legislatíva ho však nepozná.