Priemyselným halám zo 60. rokov minulého storočia hrozí, že im môže kedykoľvek spadnúť strecha. Statici zistili, že konkrétny typ nosníka je chybný. Chyba sa môže týkať každej desiatej kontrolovanej stavby.
Vlani na Vianoce spadla strecha strojárskej firmy v severných Čechách. Bola nedeľa a v hale vtedy, našťastie, nikto nebol.
„Samozrejme, netušili sme, že by sa niečo také mohlo stať. Na záberoch z priemyselných kamier je vidieť, že sa niečo rozpadlo a za dve sekundy bolo všetko dole,“ priblížil nehodu technický riaditeľ Topos Šluknov Miroslav Pošta.
„Myslím si, že v reálnom živote by jeden kus betónu nikoho neupozornil na to, že je tu problém. Takže potom spadne 100 ton a ani neviete ako,“ pokračoval Pošta.
Prečo podľa statikov hrozí pád striech zisťoval v reportáži v Správach z Regiónov redaktor Milan Velecký:
Problém má asi 350 hál
Problém má asi 350 hál, ktoré postavili v bývalom Československu pred 60 rokmi. Zdokumentovali to aj filmári.
„V rámci filmu som si uvedomila, koľko budov je v havarijnom stave a potrebujú okamžitý zásah. My sa stále k nim správame, akoby boli nové alebo nepotrebovali údržbu,“ skonštatovala autorka dokumentu Nevieme dňa ani hodiny Tina Diosi.
Na Slovensku treba preveriť približne deväťtisíc betónových nosníkov. Problémom sú kanáliky, v ktorých je nosná oceľová konštrukcia. Mali by byť vyplnené maltou.
„Bohužiaľ, v prevažnej väčšine prípadov to nebolo splnené, povedzme, v polovici prípadov, ktoré sme kontrolovali. Potom výstuž v kanáliku, ktorý má priemer päť až sedem centimetrov, vlastne prechádza vzduchom, je v uzavretom priestore a môže korodovať,“ vysvetlil vedúci Katedry nosných konštrukcií na Technickej univerzite Liberec Vladislav Bureš.
Strecha môže spadnúť kedykoľvek
Skorodovaná výstuž môže kedykoľvek prasknúť a strecha bez varovania spadnúť. Dá sa tomu predísť.
„Veľmi jednoducho sa to dá prirovnať k akejsi protéze, keď napríklad zlyháva niektorá z kostí. Vlastne ju podložíme niečím ako opornou konštrukciou, ktorá ďalej zaistí funkciu celej konštrukcie,“ priblížil riaditeľ Rada Building Praha Jaroslav Cejnar.
Na Slovensku sa to týka takmer 150 hál, 13 z nich vlastní štát, ktorý s ich diagnostikou súhlasil. Ostatných majiteľov zatiaľ nič nenúti konať.
„Úrad pre územné plánovanie a výstavbu plánuje otvoriť tému bezpečnosti striech, v rámci ktorej by sme spolu s odbornou obcou a kompetentnými hľadali riešenie. Konať v tomto smere už dnes môžu stavebné úrady aj na podnet fyzických a právnických osôb,“ uviedla hovorkyňa úradu Lenka Bollardtová.
Podnet môžu podať napríklad zamestnanci, ktorí v takýchto halách pracujú.