Na hlavný obsah

Osemdesiat rokov od konca druhej svetovej vojny či návrat Donalda Trumpa: Rok 2025 prinesie významné výročia a udalosti

Nemecko čakajú v roku 2025 predčasné voľby.

Osemdesiat rokov od konca druhej svetovej vojny či návrat Donalda Trumpa: Rok 2025 prinesie významné výročia a udalosti
Novozvolený americký prezident Donald Trump. Foto: TASR/AP

Rok 2025 prinesie viaceré očakávané udalosti a budeme si pripomínať aj niekoľko významných výročí. Do nového roku vstúpi Európa pod formálnou taktovkou Poľska v Rade EÚ, ktoré po polroku 1. januára vystrieda Dánsko.

V prvej polovici januára si Francúzsko i celý svet pripomína tragické udalosti spred 10 rokov. Dvaja maskovaní muži zaútočili po Novom roku na redakciu francúzskeho satirického časopisu Charlie Hebdo v Paríži, počas teroristického útoku zahynulo 12 ľudí. Magazín pred útokom čelil zo strany islamistov vyhrážkam pre kontroverzné karikatúry proroka Mohameda.

Teroristi udreli v Paríži aj 13. novembra, séria ich útokov na rôznych miestach si vyžiadala 130 ľudských životov. Najkrvavejšia streľba sa odohrala v koncertnej sále Bataclan, kde vystupovala americká skupina Eagles of Death Metal. K teroristickej akcii sa prihlásila organizácia Islamský štát.

V celosvetovom meradle sa jedna z najočakávanejších udalostí odohrá v druhej polovici januára. Vo Washingtone 20. januára inaugurujú Donalda Trumpa za prezidenta USA. V tento deň skončí mandát demokratovi Joeovi Bidenovi.

Joe Biden prijal Donalda Trumpa v Oválnej pracovni.
Americký prezident Joe Biden počas stretnutia s novozvoleným prezidentom Donaldom Trumpom v Bielom dome vo Washingtone.Foto: TASR/AP

Svet si v roku 2025 pripomenie aj 80 rokov od rôznych udalostí konca druhej svetovej vojny. Jednou z nich, keď 27. januára 1945 sovietske vojská 1. ukrajinského frontu oslobodili koncentračný tábor Auschwitz-Birkenau.

Krízový výbor Svetovej zdravotníckej organizácie vyhlásil stav globálnej zdravotnej núdze 30. januára pred piatimi rokmi. Urobil tak v súvislosti s nákazou spôsobenou novým koronavírusom COVID-19.

O deň neskôr, 31. januára uplynie päť rokov, odkedy Spojené kráľovstvo Veľkej Británie a Severného Írska oficiálne vystúpilo z Európskej únie.

Február

Bude to už 50 rokov, keď sa 11. februára 1975 po prvý raz v histórii Spojeného kráľovstva do čela Konzervatívnej strany dostala žena – budúca dlhoročná premiérka Margaret Thatcherová, nazývaná tiež „Železná lady“.

Po vyslovení nedôvery nemeckému kancelárovi Olafovi Scholzovi čakajú Nemecko 23. februára 2025 predčasné parlamentné voľby.

Nemecký kancelár Olaf Scholz počas plenárneho zasadnutia parlamentu.
Nemecký kancelár Olaf Scholz počas plenárneho zasadnutia parlamentu.Foto: TASR/AP

Marec

Pred 40 rokmi 11. marca sa novým generálnym tajomníkom Ústredného výboru Komunistickej strany Sovietskeho zväzu stal Michail Gorbačov. Na čele ZSSR stál do jeho zániku v roku 1991. Pod jeho vedením sa začala reformná politika prestavby a otvorenosti.

Michail Gorbačov.
Michail Gorbačov.Foto: TASR/AP

Schengenská dohoda o postupnom rušení osobných kontrol sa začala uplatňovať 26. marca 1995. Bolo to na hraniciach medzi Belgickom, Holandskom, Luxemburskom, Francúzskom, Nemeckom, Portugalskom a Španielskom.

Apríl

Pred 50 rokmi 4. apríla Američania Bill Gates a Paul Allen založili spoločnosť Microsoft. Zaoberala sa vývojom, výrobou a licencovaním širokej škály počítačových produktov a služieb. Postupne ovládla trh s operačnými systémami a doteraz patrí medzi lídrov vo svete technológií.

Poľsko si 10. apríla pietne pripomína 15 rokov od dejinnej tragédie. Havária vládneho lietadla, ktoré sa zrútilo pri nevydarenom pokuse o pristátie na letisku v ruskom Smolensku, stála život všetkých 96 osôb na palube stroja typu TU-154M. Zahynuli poľský prezident Lech Kaczynski, s manželkou Mariou a množstvo významných predstaviteľov krajiny ako členovia ústredných štátnych orgánov, parlamentu, elity poľskej armády, predstavitelia cirkvi, poradcovia prezidenta a ďalšie osobnosti verejného života.

Smutočná fotografia zosnulého poľského prezidentského páru Lecha Kaczynského a jeho manželky Marie.
Smútočná fotografia zosnulého poľského prezidentského páru Lecha Kaczynského a jeho manželky Marie.Foto: TASR/Tomáš Halász

Po tom, čo Červená armáda 27. januára 1945 oslobodila nacistický vyhladzovací tábor Auschwitz-Birkenau v Poľsku, o 2,5 mesiaca neskôr americké vojenské jednotky oslobodili v Nemecku koncentračný tábor Buchenwald. S dátumom tejto už 80-ročnej udalosti súvisí Medzinárodný deň solidarity oslobodených politických väzňov a bojovníkov proti fašizmu.

Máj

Počas mája, konkrétne 8. a 9. sa po celom svete budú konať oslavy víťazstva nad fašizmom. V túto noc sa pred 80 rokmi oficiálne skončila druhá svetová vojna. V sídle sovietskeho velenia v berlínskom predmestí Karlshorste sa začali rokovania o bezpodmienečnej kapitulácii Nemecka.

Predstavitelia armády podpísali akt bezpodmienečnej kapitulácie nemeckých vojsk, ktorý nadobudol platnosť 9. mája v prvej minúte po polnoci. Fakticky sa vojna skončila 2. septembra 1945, keď Japonsko podpísalo kapituláciu.

Júl

Eurozóna sa tento rok rozšíri o ďalšieho člena. 1. júla do nej ako 21. krajina vstúpi Bulharsko.

Svet si 30. výročím 11. júla pripomenie obete krvavého masakru pri bosnianskom meste Srebrenica, kde srbské jednotky vyvraždili 8-tisíc moslimov. Išlo o najhorší zločin spáchaný na civilnom obyvateľstve počas konfliktu v Bosne a Hercegovine a zároveň najkrvavejší vojnový zločin v Európe od konca druhej svetovej vojny.

Pamätné centrum v Potočari je cintorín, kde sú pochované obete masakru v Srebrenici.
Pamätné centrum v Potočari je cintorín, kde sú pochované obete masakru v Srebrenici.Foto: TASR/Michal Svítok

August

Pred 80 rokmi sa na Postupimskej konferencii 2. augusta rozhodlo o povojnovej správe Nemecka i o usporiadaní a rekonštrukcii vojnou zničenej Európy. USA, Spojené kráľovstvo a ZSSR podpísali Postupimskú dohodu, v ktorej sa okrem iného Československu odňala Zakarpatská Ukrajina a Nemecko sa rozdelilo na 4 okupačné zóny.

Svet si 6. augusta pripomína 80 rokov od najväčšej atómovej katastrofy, keď USA zvrhli bombu na japonské mesto Hirošima. Tlaková vlna zrovnala so zemou všetko v okruhu troch kilometrov, zahynulo vyše 78-tisíc civilistov, ďalšie desiatky tisícov mali zranenia, resp. doživotné zdravotné následky. O tri dni neskôr atómová bomba padla aj na Nagasaki.

Hirošima po atómovom bombardovaní USA.
Hirošima po atómovom bombardovaní USA.Foto: RIA Novosti/Sputnik/Profimedia

September

Tibet 1. septembra oslavuje 60. výročie, odkedy sa stal autonómnou oblasťou v rámci Čínskej ľudovej republiky. Ani po týchto rokoch tam však nevládne stabilita.

V roku predčasných parlamentných volieb v Nemecku si táto krajina a s ňou i celá Európa pripomína začiatok éry výraznej spolkovej kancelárky. Pred 20 rokmi 18. septembra Angela Merkelová (CDU/CSU) s tesným náskokom vyhrala pred dovtedajším kancelárom Gerhardom Schröderom (SPD). Vládu vytvorila 22. novembra a potom aj v ďalších štyroch funkčných obdobiach do roku 2021.

Október

Organizácia Spojených národov slávi v roku 2025 významné výročie. 24. októbra pred 80 rokmi vstúpila do platnosti Charta Organizácie Spojených národov, čo je aj oficiálny dátum vzniku organizácie OSN. Chartu podpísali v San Franciscu 26. júna toho roka.

Susedia Slovenska budú v deň hlavného štátneho sviatku 26. októbra jubilovať. Pred 70 rokmi rakúsky parlament schválil spolkový zákon o trvalej neutralite krajiny. O desať rokov neskôr vyhlásili 26. október za štátny sviatok Rakúskej republiky.

November

Pred 80 rokmi sa 20. novembra v nemeckom Norimbergu začal proces s nacistickými predstaviteľmi. Obvinení boli z vojnových zločinov.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko