Na hlavný obsah

Aj keď ich policajti vyvedú, vrátia sa: Problémy s neprispôsobivými ľuďmi bez domova železnice riešia už roky

Viacerí sú hluční a majú medzi sebou konflikty.

Aj keď ich policajti vyvedú, vrátia sa: Problémy s neprispôsobivými ľuďmi bez domova železnice riešia už roky
Ilustračná snímka človeka bez domova. Foto: STVR

Neprispôsobiví ľudia bez domova sa na bratislavskej hlavnej stanici zdržiavajú dlhodobo. Cestujúci si ich väčšinou nevšímajú. Problém nastáva, keď na vlak čakajú dlhšie.

Pán Juraj hovorí, že mnohí cestujúci sa na stanici necítia bezpečne. Viacerí ľudia bez domova, ktorí sa tam zdržiavajú, sú hluční a majú medzi sebou konflikty. „Policajtov nevidíte vôbec na stanici. Nevidíte tam nijakú službu,“ uviedol pán Juraj.

Hovorkyňa Okresného riaditeľstva Policajného zboru v Bratislave Katarína Bartošová tvrdí, že policajti na hlavnej stanici hliadkujú pravidelne. „Takisto dokumentujú a preverujú skutočnosti nahlásené občanmi v súvislosti s neprispôsobivými občanmi a udalosťami,“ dodala.

Náhodne oslovení cestujúci majú s neprispôsobivými občanmi skúsenosti. „Vídam ich vždy, keď som tu, ale nevidela som asi, že by priamo obťažovali. Možno párkrát sa také niečo stalo, ale väčšinou sa skôr držia stranou,“ povedala cestujúca.

„Väčšinou pýtajú peniaze, ale keď im ponúknem, že im kúpim jedlo, tak to povedia, že nie,“ priblížila ďalšia cestujúca.

Železničným policajtom pomáha pri hliadkovaní na hlavnej stanici súkromná bezpečnostná služba aj mestská polícia. Zároveň je tu mestský kamerový systém.

„V tejto lokalite máme zavedené takzvané kontrolné body. To znamená, že hliadky do nej prichádzajú v určitých časoch v denných aj nočných hodinách. Lokalitu prekontrolujú a riešia všetky zistené porušenia,“ vysvetlila hovorkyňa Mestskej polície Bratislava Barbora Krajčovičová.

Situácii na bratislavskej hlavnej stanici sa v Aktuálne :24 venovala redaktorka Miriam Čerešníková:

Problém trvá už roky

Priestory stanice v Bratislave môžu kontrolovať aj zamestnanci Železníc Slovenskej republiky (ŽSR). Problémom sa zaoberajú roky.

„ŽSR sa zameriavajú na rokovania so samosprávami, aby sa usilovali vytvoriť podmienky napr. počas zimného obdobia, kde sa budú môcť bez domova zohriať, najesť a prenocovať,“ uviedla hovorkyňa ŽSR Petra Lániková.

Mesto aktuálne neeviduje žiadne podnety, ktoré sa týkajú hlavnej železničnej stanice. Keďže sa tu zhromažďujú ľudia bez domova, terénnu sociálnu prácu na stanici denne vykonáva mimovládna organizácia.

„Sociálni pracovníci sú v pravidelnom kontakte s klientami v danej lokalite. V rámci svojich kompetencií a možností pracujú na riešení situácie klientov, ide však o dlhodobý proces,“ povedal hovorca hlavného mesta Peter Bubla. Neprispôsobiví občania sa po tom, keď ich policajti z hlavnej stanice vyvedú, často vrátia.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Regióny