Izrael sa pri bojoch v Pásme Gazy dopúšťa genocídy. Vo svojej novej správe to tvrdí organizácia na ochranu ľudských práv Amnesty International. Izrael takéto obvinenia dlhodobo odmieta a tvrdí, že správa sa zakladá na klamstvách, napísala vo štvrtok (5. 12.) agentúra AP.
Amnesty International tvrdí, že sledovala a analyzovala vojnu v Pásme Gazy v období od vlaňajšieho októbra do tohtoročného júla. Podľa nej izraelské počínanie napĺňa znaky genocídy, ako ju definuje medzinárodný dohovor o tomto zločine.
„Mesiac po mesiaci Izrael pristupoval k Palestínčanom ako ku skupine podľudí, ktorá nie je hodná ľudských práv a dôstojnosti. Ukazoval svoj zámer ich fyzicky zničiť,“ uviedla generálna tajomníčka Amnesty International Agnès Callamardová.
Známa ľudskoprávna organizácia podľa agentúry AFP poukazuje na niektoré vyhlásenia izraelskej vlády. Tie podľa nej vykazujú vôľu vykonať genocídu. Poukazuje aj na snímky zo satelitov, ktoré ukazujú rozsah vojnovej skazy v Pásme Gazy, aj na rozhovory s obyvateľmi tohto palestínskeho územia.
„Počas deviatich mesiacov, ktorých sa správa týka, Izrael pokračoval s nezákonnou blokádou Pásma Gazy,“ uviedla organizácia. Podľa nej Izrael bránil dovozu humanitárnej pomoci do oblasti.
„Naše zdrvujúce závery musia slúžiť ako signál, ktorý má prebudiť medzinárodné spoločenstvo – ide o genocídu. A tá musí okamžite skončiť, „dodala Callamardová. Podľa nej je cieľom izraelskej vojny „fyzické zničenie Palestínčanov v Pásme Gazy“.
Izrael obvinenia odmieta
Izrael dlhodobo odmieta, že by jeho vojenské ťaženie vykazovalo znaky genocídy, ako napríklad tvrdia niektoré krajiny v podaní na Medzinárodný súdny dvor (ICJ). Podľa agentúry AP izraelské ministerstvo zahraničia v reakcii na správu Amnesty International uviedlo, že dokument organizácie je „absolútne falošný a postavený na klamstvách“. Organizáciu nazvalo „odpornou a fanatickou“.
Izrael tvrdí, že palestínske hnutie Hamas používa civilistov a civilnú infraštruktúru na krytie svojich bojových činností, a že izraelská armáda sa snaží obmedzovať počet civilných obetí.
Ministerstvo ďalej tvrdí, že „genocídny“ bol v skutočnosti útok palestínskeho militantného hnutia Hamas na Izrael zo 7. októbra 2023, a nie izraelská odvetná ofenzíva v Pásme Gazy. „Izrael sa bráni a koná v súlade s medzinárodným právom,“ píše sa vo vyhlásení.
Podľa Amnesty International sa však izraelská armáda dopúšťala v Pásme Gazy „mnohých zločinov podľa medzinárodného práva“, ktoré nemožno ospravedlniť aktivitami Hamasu. Organizácia tvrdí, že preverila 15 úderov zo vzduchu, pri ktorých zahynulo celkovo 334 civilistov. „Amnesty International nenašla žiadny dôkaz, že tieto údery boli namierené na vojenské ciele,“ tvrdí vyhlásenie.
Terajšia vojna v Pásme Gazy sa začala po tom, ako bojovníci teroristického hnutia Hamas a ďalších palestínskych ozbrojených skupín vlani 7. októbra zaútočili na juh Izraela. Pri útoku zabili vyše 1 200 ľudí, prevažne civilistov, a ďalších zhruba 250 rukojemníkov uniesli do Pásma Gazy.
Počas vojny v Pásme Gazy bolo od 7. októbra 2023 zabitých vyše 44-tisíc Palestínčanov. Ďalších viac ako 105-tisíc ich bolo zranených. Uvádza to tamojšie ministerstvo zdravotníctva spravované hnutím Hamas. Údaje nerozlišujú medzi ozbrojencami a civilistami.