Automechanici, klampiari či autoelektrikári. Autoservisy hlásia ich nedostatok. Zákazníci preto na opravu auta čakajú dlhšie. Podľa zamestnávateľov je problém v tom, že tieto odbory nie sú pre mladých dosť atraktívne. Na druhej strane tu máme mnoho takých odborov, ktoré trh práce až tak nepotrebuje.
Problém s nedostatkom automechanikov sa podľa zamestnávateľov ťahá niekoľko rokov. Autoservisu v Žiari nad Hronom aktuálne chýbajú štyria.
„Aj tí, ktorí sú v podstate voľní, tak nie sú automechanici dnešnej doby.Lebo v dnešnej dobe treba, aby bol tak trochu mechatronik, človek, ktorý sa trochu vyzná aj do elektroniky a nielen do mechaniky,“ ozrejmil majiteľ autoservis Martin Vanka.
Nedostatku automechanikov sa v Správach :24 venovala redaktorka Emília Tóth Lengyelová:
Na to, že v autodielňach chýbajú zamestnanci, potom doplácajú zákazníci, ktorí na opravy čakajú dlho. Situácia sa v niektorých lokalitách môže ešte skomplikovať.
Priemerný ponúkaný základný plat pre autoklampiarov a autoelektrikárov je 1 550 eur v hrubom, pre automechanikov o stovku menej. Rozdiel je aj v tom, či ide o autorizovaný alebo nezávislý servis.
„Plánujem v tomto odbore pracovať, keďže máme autoservis. Myslím si, že je to finančne zaujímavé a budem si vedieť dobre zarobiť,“ uviedol študent v odbore automechanik Patrik.
Študentom sa nechce pracovať manuálne
Mnohým absolventom sa po štúdiu manuálne pracovať nechce. „Na jeden inzerát na automechanikov v priemere reaguje osem ľudí. V prípade autoelektrikárov a autoklampiarov je to iba päť. Najväčší dopyt je z Bratislavského kraja,“ priblížila PR manažérka Alma Career Slovakia Ľubica Melcerová.
„Zamestnávatelia sa musia nejakým spôsobom prispôsobiť tomu a spraviť aj tieto drobné pozície zaujímavými vyšším finančným ohodnotením alebo sflexibilnením pracovného času,“ skonštatovala viceprezidentka Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení SR Zuzana Rumiz.
Školy otvárajú aj nové odbory a zamerania, aby záujemcov prilákali. „Prvý rok sme otvorili odbor autotronik. Dúfam, že po štyroch rokoch štúdia si žiaci nájdu miesto práve vo Valalikoch,“ povedala riaditeľka Strednej odbornej školy technickej v Rožňave Diana Košťálová.
Zamestnávatelia upozorňujú na to, že situácia je vážna. Máme nedostatok kvalitných absolventov, no aj nadbytok takých, ktorých trh práce až tak nepotrebuje. „Zosúladenie pracovného trhu so školstvom by bolo jedno z tých riešení, ktoré dlhodobo by nám veľmi pomohlo,“ doplnila Rumiz.
Rezort školstva chce odbory zatraktívniť aj tým, že inovuje obsah vzdelávania. „Druhým veľmi dôležitým mechanizmom je systém duálneho vzdelávania. Záujem o duálne vzdelávanie pretrváva. Takže sú bežné prípady, keď žiak zostane u zamestnávateľa pracovať,“ uviedol rezort v stanovisku.
Vyše 75 percent zamestnávateľov má problém nájsť kvalifikovanú pracovnú silu. Napríklad v odvetviach, ako je hotelierstvo či obchod.