Z tradičnej paličkovanej čipky je aj betlehem. Vytvorili ho v bratislavskom remeselnom klube. Tvorí ho 160 3D objektov. Paličkovali ho rok. Ide o čipky zo všetkých slovenských regiónov.
Klub paličkovanej čipky Priadky pri Regionálnom centre remesiel ÚĽUV Bratislava vytvoril Slovenský betlehem z nití. Návštevníci sa z neho dozvedia napríklad, čo všetko patrí do kultúrneho dedičstva UNESCO.
„Naše dielo obsahuje asi 80 figúrok, ktoré sme upaličkovali technikami regionálnych typov paličkovanej čipky, ktorých na Slovensku máme 18. Uplatnili sme ich na jednotlivých postavičkách a scénkach,“ priblížila vedúca klubu paličkovanej čipky Oľga Sedláčková.
„Je to náročné. Ide o veľmi precíznu prácu. Keď chceme, aby to vyzeralo pekne, musíme dodržať presnosť,“ vysvetlila spoluautorka diela Rozália Ďurčatová.
„Sú to ženy, ktoré sú absolventkami našich vzdelávacích aktivít. Keďže už dosiahli vysokú technickú úroveň a zručnosť v technike paličkovanej čipky, tak sa združujú do klubov. Tie rozvíjajú svoju činnosť. Každý rok si klub zadáva nejakú tému, na ktorú spracovávajú rôzne techniky paličkovanej čipky,“ dodala Holánová.
„Aby sa nezabudlo na tradície, ktoré voľakedy naše babky a prababky robili. Moja manželka, tá chodí do klubu už 20 rokov,“ uviedol člen Školy remesiel ÚĽUV Štefan Ďurčat. Klub Priadky a Škola remesiel ÚĽUV budúci rok oslávia 25. výročie vzniku.
Na betlehem z čipky sa pre Správy bola pozrieť redaktorka Anna Kopčanová: