Dlhoročný bieloruský líder Alexandr Lukašenko tvrdí, že už chystá miesta, kde by mohli byť rozmiestnené hypersonické ruské rakety dlhého doletu Orešnik schopné niesť jadrové hlavice.
Šéf Kremľa predtým avizoval, že rakety by sa v Bielorusku mohli objaviť v druhej polovici budúceho roka. Podľa analytikov sa obe krajiny, ktoré minulý týždeň podpísali bezpečnostnú a obrannú dohodu, spoločne snažia vyhrážať západu. Poslúžiť to môže okrem iného aj v januárových bieloruských prezidentských voľbách.
Aká je situácia v Bielorusku, zisťovala v relácii Rádiožurnál redaktorka Slovenského rozhlasu Miroslava Neira Cuellar Hospodárová:
Alexandr Lukašenko tvrdí, že v Bielorusku sú najmenej tri desiatky miest, kde môže byť rozmiestnený ruský raketový systém „Orešnik“, a teraz sa vyberá miesto s minimálnou vzdialenosťou od cieľov. Podobné vyhlásenia nie sú nové, konštatuje Michal Lebduška z Asociácie pre medzinárodné otázky.
„Viac-menej to nadväzuje na predchádzajúcu rétoriku prezidentov Putina a Lukašenka, okrem iného o rozmiestnení jadrových zbraní na území Bieloruska, čomu by tieto rakety zodpovedali,“ tvrdí Lebduška.
Moskva má v podobných vyhláseniach svoj vlastný záujem, pripomína Lebduška. „Je to, samozrejme, určitý element zastrašovania západu, ale predovšetkým upevňovania si svojej vlastnej pozície v Bielorusku a nejakým spôsobom pripútavania si Bieloruska k sebe,“ dodáva.
Úradujúca hlava Bieloruska sa podobnými vyhláseniami pokúša vyzerať ako silný líder. Čo sa mu môže hodiť na posilnenie pozície pred blížiacimi sa prezidentskými voľbami, ktoré by tak či tak vyhral. Hlasovať sa bude na konci januára.
Protesty sa zrejme konať nebudú
Analytik očakáva tradične formálne vysokú podporu. „Ale je jasné, že to nie sú žiadne demokratické voľby, ktoré by ukazovali na nálady v Bielorusku,“ upozorňuje.
„Nie sú to voľby, ale rituál sovietskeho typu, ktorý ma len potvrdiť Lukašenka vo funkcii samotným Lukašenkom,“ povedala pred niekoľkými dňami líderka bieloruskej opozície Sviatlana Cichanovská.
Alexander Lukašenko je na čele Bieloruska od roku 1994. Popiera diktatúru. Tvrdí, že na to, aby mohol byť diktátorom, by musel mať páky diktatúry.
Cichanovská vyzvala svojich stúpencov, aby tentoraz nešli protestovať a čakali na vhodnejšiu príležitosť. Upozornila na štyri roky trvajúce represie, ktoré neutíchajú. Konštatuje preto, že režim sa niečoho bojí. Protesty by podľa nej mohli viesť len k márnym obetiam.
Demonštrácie neočakáva ani Michal Lebudška. „Spoločnosť v Bielorusku je v tomto momente natoľko zastrašená a opozícia viac-menej na území Bieloruska neexistuje, takže niečo podobné ako v roku 2020 sa rozhodne opakovať nebude,“ hodnotí.