Na hlavný obsah

Budúcnosť vodíka na Slovensku: Musíme ho vyrábať ekologickejšie a jednoduchšie

Aby sa začal používať vo veľkom, musíme výrazne zvýšiť produkciu.

Budúcnosť vodíka na Slovensku: Musíme ho vyrábať ekologickejšie a jednoduchšie
Nádrže na vodík počas predstavenia prvého slovenského vodíkového ťahača homologizovaného pre európsky trh v Orechovej Potôni. Foto: TASR/Jaroslav Novák

Slovensko je sebestačné vo výrobe vodíka, tvrdí to správa Inštitútu hospodárskych analýz. Experti vidia jeho budúcnosť nielen v doprave, ale aj v skladovaní elektrickej energie. Slovensko ho ale musí začať vyrábať ekologickejšie.

Slovenský priemysel ročne vyrobí, ale aj spotrebuje viac ako 150-tisíc ton vodíka. V rafinérii Slovnaft napríklad vzniká vodík ako vedľajší produkt.

„Potrebujeme docieliť kvalitu finálneho paliva, ktoré nesmie obsahovať síru ani dusík. Tieto zložky potrebujeme odstrániť a na to používame vodík,“ vysvetľuje manažérka vývoja technológií Martina Valachovičová.

Téme sa v reportáži v Správach venoval redaktor Slovenskej televízie Boris Novotňák:

Budúcnosť vodíka je ako pohon vodíkových autobusov či ťahačov, ako je ten, ktorý nedávno uviedli na motoristickom okruhu Slovakia Ring.

„Reálne je to alternatívou, ktorá vie nahradiť fosílne palivá a nemeniť návyky. To je najdôležitejšie. Šofér, keď príde na pumpu, takisto natankuje kamión, dá si kávičku a môže vo svojej práci pokračovať ďalej,“ priblížil v novembri konateľ a vedúci vývoja v Mobility & Innovation Production János Onódi.

Na to, aby sme začali používať vodík vo veľkom, musíme jeho produkciu výrazne zvýšiť. Dôležité je, aby sa vyrábal z obnoviteľných zdrojov a nie zo zemného plynu, ako je to dnes.

„Výhodné v rámci Európy sú oblasti na pobrežiach Severného a Baltického mora v Nórsku, kde sú veterné a vodné elektrárne a v Španielsku zo solárnych elektrární, kde sa dá vyrobiť vodík, ktorý je lacnejší ako na Slovensku,“ hovorí riaditeľ Národnej vodíkovej asociácie Slovenska Ján Weiterschütz.

Zjednodušenie výroby

Podľa experta Pavla Šutora z HSH Group sa v našich podmienkach dá zelený vodík vyrábať napríklad z bioodpadu alebo v jadrových elektrárňach. Jeho výroba sa ale musí zjednodušiť.

Zástupcovia ministerstva hospodárstva plánujú návrhy zapracovať aj do novej stratégie.

„Aby sme podporili vodíkový ekosystém a aby sme identifikovali, aká je potreba trhu, čo sa týka vodíku a aké sú možnosti výroby vodíka na Slovensku,“ doplnil štátny tajomník ministerstva hospodárstva Szabolcs Hodosy.

Vodík sa dá využiť aj na skladovanie elektrickej energie vyrobenej z obnoviteľných zdrojov. S nárastom ich využitia na Slovensku tak môže rásť aj produkcia zeleného vodíka.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Ekonomika