Na hlavný obsah

Česko reaguje na stretnutie R. Fica s Putinom: Narúša tým jednotný prístup EÚ, vyhlásil prezident Pavel

"So slovenskou vládou máme málo spoločného," uviedol český minister.

Česko reaguje na stretnutie R. Fica s Putinom: Narúša tým jednotný prístup EÚ, vyhlásil prezident Pavel
Na snímke český prezident Petr Pavel.

Ak ktorýkoľvek z európskych politikov začne cestu vlastného prístupu k Rusku, narúša tým jednotný prístup. V súvislosti s nedeľňajším (22. 12.) rokovaním slovenského premiéra Roberta Fica s ruským prezidentom Vladimirom Putinom to v pondelok (23. 12.) povedal český prezident Petr Pavel v Českej televízii.

Fico v nedeľu rokoval s Putinom v Moskve o dodávkach ruského plynu na Slovensko. Premiér po stretnutí povedal, že ich pokračovanie po 1. januári je prakticky nemožné pre prístup Kyjeva. Ten odmieta predĺžiť zmluvu o tranzite suroviny ďalej do krajín EÚ.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v pondelok Fica obvinil, že jeho prístup k dodávkam plynu z Ruska naznačuje, že chce pomôcť Putinovi zarobiť peniaze na vojnu proti Ukrajine a na oslabenie Európy.

„Ak ktokoľvek z európskych politikov začne cestu vlastného prístupu k Rusku, tak tým jednotný prístup narúša. To nám rozhodne neprospeje ako celku,“ povedal Pavel. „Ak budeme ťahať za jeden povraz, tak môžeme v súperení s Ruskom uspieť. Pokiaľ nás však Rusko bude rozdeľovať, naopak má veľkú šancu uspieť Rusko,“ dodal.

Návšteva vraha

„Premiér členského štátu Európskej únie letí do domu vraha, ktorý už skoro tri roky zabíja nevinných a ohrozuje našu bezpečnosť. Hanebné,“ poznamenal v pondelok na sociálnej sieti minister pre európske záležitosti Martin Dvořák (STAN). „Som rád, že naša vláda má jasno. Potvrdzuje sa, že so slovenskou vládou máme dnes málo spoločného,“ poznamenal.

Sám sa s náprotivkami vo formáte Vyšehradskej skupiny, kam okrem ČR a Slovenska patrí Poľsko a Maďarsko, rok a pol nestretol, pretože v ňom nevidí hlbší zmysel. „Naopak, podporu pre naše postoje hľadáme napríklad v Taliansku, Portugalsku, Švédsku alebo Nemecku,“ dodal Dvořák.

Senátor a predseda hnutia Prísaha Róbert Šlachta vo vyjadrení, ktoré poskytla hovorkyňa hnutia Barbora Šťastná, poznamenal, že s Ficovou cestou do Ruska nesúhlasí. „Rokovania s Vladimirom Putinom by mali prebiehať z pozície sily, čo je dosiahnuteľné len prostredníctvom jednotnej politiky Európskej únie,“ konštatoval.

Práve EÚ by podľa Šlachtu mala byť hlavným ťahúňom týchto rokovaní. „Bohužiaľ však jej prístupu k riešeniu konfliktu zatiaľ chýba efektivitu, namiesto toho nám radí vo všetkom možnom a vymýšľa nezmyselné nariadenia,“ doplnil.

Ficovu cestu do Moskvy kritizovala slovenská opozícia, ktorá v súvislosti s ňou hovorila o hanbe, zrade národných záujmov či o nebezpečenstve medzinárodnej izolácie Slovenska.

Kritika na jeho adresu zaznela už v nedeľu aj z Českej republiky, napríklad od premiéra Petra Fialu (ODS) či od ministra zahraničných vecí Jána Lipavského. Okrem Slovenska udržiava kontakty s ruským vedením z krajín EÚ len Maďarsko.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet