Na hlavný obsah

Chystajú sa zmeny v rokovacom poriadku: Koalícia aj opozícia priblížili, aké zmeny by uvítali

Chcú presadiť zrýchlenie rokovaní aj ich skvalitnenie.

Chystajú sa zmeny v rokovacom poriadku: Koalícia aj opozícia priblížili, aké zmeny by uvítali
Poslanci sedia v rokovacej sále parlamentu. Foto: TASR/Martin Baumann

Hovorí sa o možnej zmene rokovacieho poriadku v Národnej rade (NR) SR. Parlamentné strany o ňom diskutujú. Reagujú aj na incidenty, keď dvoch poslancov vyviedla zo sály ochranka.

Koalícia hovorí, že opoziční poslanci zámerne predlžujú vystúpenia. Opozícia chce jasné pravidlá na pozmeňovacie návrhy, s ktorými koalícia prichádza na poslednú chvíľu.

Aké zmeny chystajú parlamentné strany v rokovacom poriadku NR SR zisťoval v reportáži v Správach redaktor Jakub Horáček:

O zmenách v rokovacom poriadku diskutovali predstavitelia parlamentných strán dvakrát na spoločnom stretnutí – podľa koaličných poslancov treba najmä zrýchliť rozpravu v parlamente.

„Dohodli sme sa, že do 15. januára urobíme zúženie problémov hlasovacieho poriadku z hľadiska nejakého vystupovania spravodajcu, navrhovateľa, naťahovania času,“ priblížil predseda SNS a podpredseda NR SR Andrej Danko.

„Navrhovatelia majú dnes neobmedzený čas v rozprave a môžu opakovane vystúpiť k tým jednotlivým návrhom zákonov. Potom sa zbytočne rozprava naťahuje,“ myslí si predseda poslaneckého klubu Hlasu-SD Róbert Puci.

„Stáva sa bežne, že keď sa rokuje konkrétny programový bod schôdze, nie sú prítomní napr. navrhovatelia – poslanci. Budeme mať záujem, aby v prípade neúčasti navrhovateľov takýto bod vypadol po dvoch neprítomnostiach,“ uviedol podpredseda parlamentu Tibor Gašpar (Smer-SD).

Opozícia o opatreniach

Opozičné strany by v novom rokovacom poriadku zas uvítali také opatrenia, ktoré skvalitnia proces prijímania zákonov v NR SR.

„Prísnejšie posudzovanie skrátených legislatívnych konaní, prísnejšie a dôkladnejšie posudzovanie, či pozmeňovací návrh nie je tzv. prílepkom,“ vysvetlil predseda poslaneckého klubu SaS Ondrej Dostál.

„Je až šialené, že dnes viete urobiť pozmeňovací návrh na nejakom výbore, kde je zverejnený ledva 24 hodín, pre bežnú verejnosť takmer nedostupný, a prakticky zo dňa na deň sa môže zákon zmeniť, zásadne ovplyvňovať iné,“ pokračoval predseda poslaneckého klubu PS Martin Dubéci.

Príde zmena pravidiel správania?

Väčšina strán volá aj po zmene pravidiel správania poslancov počas rokovania. Koaličné strany chcú jasne zadefinovať, čo si zákonodarca môže v pléne dovoliť a za čo môže byť sankcionovaný. Poslanci by privítali aj prísnejšie pravidlá oblečenia.

„Aby tam niektorí poslanci nechodili ako na diskotéku niekde do krčmy, aby po sebe nevykrikovali, aby sa obmedzilo používanie rôznych invektív, ktoré sa poslednú dobu rozmohli v tej rokovacej sále,“ povedal Puci.

„Ešte nevieme, čo chcú presadiť, ale každopádne budú musieť si upratať pravidlá. Lebo či už mňa alebo Miša Šipoša, keď vykázali z rokovania, tak nemali nikde oporu v rokovacom poriadku. Takže zrejme sa budú snažiť nachystať nejakú zbraň na ľudí, ktorí v parlamente hovoria pravdu,“ myslí si poslanec Igor Matovič (Slovensko/KÚ/Za ľudí).

„Pán Matovič štandardne klame. Dnešný rokovací poriadok, v paragrafe 32 hovorí o tom, že poslanec je povinný zachovávať hranice slušnosti vo svojom správaní. Ja nie som za to, aby sa poslanci vyvádzali, ale aby tam boli nejaké finančné sankcie, aby boli jednoznačné vymožiteľné,“ reagoval Tibor Gašpar.

„Ak bude etický kódex iba na papieri, bude nám nanič. Ak ho nebudú mať poslanci vo svojej mentálnej personálnej výbave, tak vtedy bude naozaj platiť,“ uzavrel Milan Majerský (KDH). Finálnu novelu rokovacieho poriadku by mohol parlament schváliť vo februári.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko