Dať si postaviť dom na kľúč je lákavá predstava. Iba sa pozerať, ako vám dom rastie pred očami, jedného dňa si prevziať kľúče a nasťahovať sa bez akýchkoľvek starostí. Že to tak úplne nefunguje, sa presvedčili aj manželia Vaškovci z Gregoroviec neďaleko Prešova.
V novom dome už síce bývajú, ale nevedia ho skolaudovať. Stavebná firma im totiž stále nedodala potrebné dokumenty. Krúti sa ako had a navyše, takpovediac prezliekla kožu. Prípadu sa v relácii Občan za dverami venoval redaktor STVR Peter Navrátil.
Júlia a Roman Vaškovci sa rozhodli, že chcú konečne bývať vo vlastnom. Zobrali si hypotéku a vybrali si firmu LI Group SK, ktorá im ponúkla výstavbu montovaného rodinného domu na kľúč.
“Ako zákazník som si predstavoval, že dom na kľúč znamená, že dám peniaze firme a firma mi dá kľúč do ruky, otvorím dom a idem ho užívať,“ uznal Roman Vaško.
Za manželov zmluvu vo februári minulého roka podpísala Júlia Vašková. Za firmu LI Group SK ju podpísal jeden z jej dvoch konateľov Ľubomír Gondžúr.
“Firma mala všetko vo svojej réžii. Vlastný materiál, vlastných dodávateľov. Za dom sme zaplatili 116-tisíc eur. Tie peniaze budem splácať celý život,“ uviedol Vaško.
“S manželom sme si naozaj mysleli, že budeme mať pokoj. Že sa tu budeme chodiť kochať a pozerať, ako im to ide od ruky. Ale bola to jedna katastrofa,“ prezradila Júlia Vašková.
Stavali bez povolenia
Postup prác ako vedúci stavby, riadil Juraj Bessenyei, ktorý v kontakte s Vaškovcami zastupoval konateľov firmy. Zároveň vykonával stavebný dozor a vybavoval im aj stavebné povolenie. “Pri podpise zmluvy sa nám ponúkol, že nám vybaví stavebné povolenie, Že on má ľudí, že to bude do mesiaca,“ povedala Vašková.
Realita však bola iná a stavebný úrad vydal povolenie až vo februári tohto roka. Napriek tomu, robotníci začali rodinný dom stavať o osem mesiacov skôr.
Napriek výhradám Vaškovcov k nekvalitnej práci, neprimeranému navýšeniu ceny za nadprácu, či stresu z chýbajúceho stavebného povolenia, bol v júni dom hotový.
“Začali sme odovzdávacie konanie s pánom Bessenyeim s tým, že nám priniesol papier na ktorom bolo jasne definované, aké sú aktuálne nedostatky, aké sú ich záväzky voči nám. Na konci bola veta, že týmto papierom sa zahajuje konanie o odovzdávaní domu s tým, že dom môžeme užívať,“ opísal Vaško.
Písomnú dokumentáciu, bez ktorej nie je možné dom skolaudovať, im však vedúci stavby neodovzdal. Nezískali ju ani od konateľov firmy. “Všetky kolaudačné papiere sme mali dostať pri odovzdávaní domu, čo bolo v júni,“ prezradila Vašková.
Vaškovci tvrdia, že nedostali energetické certifikáty, viaceré protokoly o skúškach a chýbal aj doklad o likvidácii stavebného odpadu.
Kedy chýbajúce dokumenty Vaškovcom dodá, sme sa chceli opýtať priamo Juraja Bessenyeiho. Ponuku na stretnutie však odmietol a na otázky zaslané mailom reagoval len jeho advokát. A nestačili sme sa diviť.
„S pani Vaškovou ani jej manželom nie je náš klient v žiadnom právnom vzťahu, keďže s nimi neuzatvoril žiadnu zmluvu o výkone stavebného dozoru. Povinnosť vydať im stavebný denník, či nejaké iné dokumenty ku kolaudácii rodinného domu, teda na strane nášho mandanta neexistuje,“ zaznelo v reakcii advokáta Rudolfa Manika.
Stavebný dozor vykonával
Fakty však dokazujú, že Juraj Bessenyei stavebný dozor vykonával. Potvrdzuje to stavebné povolenie, rovnako ako zápis z konania o preberaní domu, ktorý v júni sám vyhotovil a podpísal. Navyše, stavebná spoločnosť na svojej stránke informuje, že v cene domu je aj jej vlastný stavebný dozor.
“Je jednoznačné, že tento pán vystupoval v celom procese vo viacerých funkciách. Jednak vystupuje ako stavbyvedúci a stavebný dozor za zhotoviteľa, teda za firmu. Na druhej strane vystupuje aj ako splnomocnenec manželov Vaškovcov v rámci stavebného konania,“ ozrejmila nezávislá advokátka Katarína Adamovská.
Napriek tomu, dokumenty ani stavebný denník, im však on odovzdať nemusí. “Túto povinnosť voči manželom Vaškovcom má spoločnosť a nie stavbyvedúci, resp. stavebný dozor,“ ozrejmila Adamovská.
Paradoxne, Juraj Bessenyei nemá ani zodpovednosť za výstavbu domu bez právoplatného povolenia. “Začatie stavby bez stavebného povolenia je samozrejme v rozpore so zákonom. Avšak zodpovednosť za to, či niekto požiada, alebo nepožiada o vydanie stavebného povolenia, je zodpovednosťou stavebníkov,“ pokračovala Adamovská.
Firma zmenila konateľov
Kedy Vaškovci dostanú chýbajúce dokumenty a prečo firma stavala dom bez povolenia, sme sa nedozvedeli ani od Ľubomíra Gondžúra, za ktorého tiež reagoval len advokát. Ten istý, ktorý zastupuje aj Juraja Bessenyeiho.
„Náš klient nie je od augusta 2024 konateľom spoločnosti LI Group SK, s. r. o., a preto sa nemôže vyjadriť k dokumentom, ktoré pani Júlia Vašková požaduje, obdobne ako ku stavebnému povoleniu,“ reagoval advokát Rudolf Manik.
Podľa obchodného registra firma zmenila konateľov a z Michaloviec presťahovala svoje sídlo do paneláku v Poprade. Na otázky, ktoré sme novým konateľom zaslali, nereagovali a nepodarilo sa nám s nimi stretnúť ani osobne.
Bývalí konatelia LI Group SK sa medzitým stali konateľmi spoločnosti Nízkoenergetické domy na 1. Tá už virtuálne sídli v Košiciach, hoci reklamu má stále na pôvodnej michalovskej adrese.
“Na jednej strane naďalej podnikajú v tom istom segmente, avšak pod inou spoločnosťou. Na druhej strane sa snažia zbaviť svojej zodpovednosti za plnenie zmluvných povinností práve tým, že už konateľmi tejto pôvodnej spoločnosti nie sú. Po formálnej stránke z právneho hľadiska je to síce v poriadku, ale z morálneho hľadiska je tam určite dôvod na pochybnosti,“ vyhlásila nezávislá advokátka Katarína Adamovská.
Finančné podlžnosti
Pochybne vyznieva aj poznámka o tom, že dôvodom nedodania dokumentov majú byť finančné podlžnosti Vaškovcov.
„Doklady a písomnosti, ktorých dodanie je súčasťou konania o odovzdaní a prevzatí stavby v zmysle zmluvných podmienok, doručí zhotoviteľ objednávateľom bezodkladne po úhrade všetkých finančných záväzkov,“ zaznelo v písomnej reakcii advokáta Manika.
“Všetko sme zaplatili. Až na poslednú splátku, tá je za tie veci, ktoré riešime, papiere od nich,“ povedal Vaško.
Vaškovci zároveň tvrdia, že poslednú splátku ani zaplatiť nemohli, keďže noví konatelia im faktúru poslali až 6. novembra.
“Je pravdou, že spoločnosť má možnosť zadržať doklady do doby, kým nebude posledná časť zmluvnej ceny za dielo uhradená. Avšak tým, že tú faktúru ktorú mali podľa zmluvy vystaviť v deň preberacieho konania, ktoré riadne prebehlo nevystavili, v omeškaní je firma a nie manželia Vaškovci,“ ozrejmila Adamovská.
Aké sú možnosti?
Aké možnosti teda majú manželia Vaškovci, ak chcú tento nový rodinný dom skolaudovať a konečne v pokoji užívať?
“Buď sa môžu obrátiť na súd so žalobou o splnenie povinnosti spoločnosti, ktorá im má dodať chýbajúce podklady pre kolaudáciu,“ uviedla Adamovská.
Toto riešenie je však zdĺhavé a s neistým výsledkom. “Druhou možnosťou, ktorá by mohla byť konštruktívnejšia je to, že po preverení na príslušnom stavebnom úrade, si tieto doklady zabezpečia vo vlastnej réžii, na vlastné náklady. A v prípade, že by si spoločnosť uplatnila doplatok ceny za dielo, tak si vedia tieto náklady započítať oproti tomuto doplatku,“ dodala Adamovská.
Pre tento postup sa napokon Vaškovci aj rozhodli. Podľa posledných informácií sa konečne rozhýbal aj zástupca firmy Juraj Bessenyei, od ktorého dostali aspoň časť chýbajúcich dokumentov. Aj preto veria, že v januári sa im dom podarí skolaudovať.