Spánok v bezpečí, jedlo a duševná pohoda – veci, ktoré sú najdôležitejšie pre ľudí bez domova. Pre zvyšok spoločnosti sú prioritou jedlo, rodina a mobil či internet. Poukázal na to porovnávací prieskum agentúry Focus pre Depaul Slovensko.
Organizácii Depaul Slovensko, ktorá pomáha ľuďom bez domova, sa podarilo získať byty pre niekoľko desiatok ľudí, ktorí predtým žili na ulici. Jedným z nich je aj Peter. Pracoval v bani, neskôr ako banský záchranár. Nič nenasvedčovalo tomu, že by mal skončiť na ulici. Jeden zásah navždy zmenil jeho život.
“Druhá moja čata, ako sme šli, tá tlaková vlna, ktorá tam bola nás rozmetala, boli sme dolámaní, poniektorí zasypaní kameňmi,“ opísal klient Depaul Slovensko Peter.
Peter prišiel o bývanie kvôli rodinným dôvodom. “Po rozvode s manželkou. Ona ostala v byte aj so synom,“ priznal pán Peter.
Podľa sčítania z roku 2021 je na Slovensku minimálne 71-tisíc ľudí bez domova. Mnohí z nich sú ekonomicky činní. Snom väčšiny z nich je podľa reprezentatívneho prieskumu mať sa kde v bezpečí vyspať.
Ľudom bez domova a organizácii Depaul Slovensko sa v Správach venovala redaktorka STVR Natália Krížová:
“Nehovorili až tak o bývaní, hovorili hlavne o možnosti dostať sa do služieb a mať niekde bezpečie, kde sa môžu vyspať,“ prezradil riaditeľ Depaul Slovensko Jozef Kákoš.
Málo miest v ubytovniach
V Bratislave je však v nocľahárňach či nízkoprahových ubytovniach málo miest. “Kapacita nocľahární pre ľudí bez domova je zhruba okolo 500 miest. Podľa sčítania, ktoré sa v Bratislave robilo, vieme, že v Bratislave žije minimálne 2-tisíc ľudí bez domova,“ pokračoval Kákoš.
Stres a životná neistota ľudí na ulici môže byť dôvodom, prečo podľa prieskumu túžia po duševnej pohode.
“Až 21 percent ľudí uviedlo toto ako svoje želanie, alebo niečo, bez čoho si nevedia predstaviť svoj každodenný život,“ uviedla PR manažérka Depaul Slovensko Dominika Uhlárová.
“Zatiaľ čo ľudia bez domova sú skôr orientovaní na uspokojovanie si fyziologických potrieb, tak ľudia z bežnej populácie asi aj prirodzene viac snívajú aj o uspokojovanie vecí takého vyššieho rádu. Podstatne častejšie sa tam vyskytovali odpovede typu mať nejaký prostriedok modernej komunikácie, nejaký smartphone alebo ísť na dovolenku,“ povedal riaditeľ agentúry Focus a sociológ Martin Slosiarik.
Pomôcť ľuďom bez domova získať bezpečné útočisko sa Depaul snaží aj prostredníctvom zbierok. Napríklad Adoptuj si posteľ.