Fínska skupina ochranárov zvierat zverejnila zábery týraných líšok z troch kožušinových fariem na západe krajiny. Týmto krokom poukazujú na zákulisie obchodu s obľúbeným tovarom v módnom priemysle. Zakročiť v tejto téme plánuje aj Európska únia.
Fínsko je jednou z posledných európskych krajín, kde je chov zvierat na kožušiny stále legálny. Fínsky obchod sa chváli tým, že takmer všetky líščie farmy majú certifikát. Podľa neho musia zamestnanci poskytovať zvieratám najlepšiu starostlivosť.
Napriek tomuto tvrdeniu zverejnila fínska skupina ochranárov zvierat materiály, kde polárne líšky v zajatí trpia. Sú držané v malých klietkach a vidno im rany po zákrokoch. Niektorí aktivisti tvrdia, že im kožu zvliekajú zaživa. Vtedy je jej kvalita najlepšia.
Obchodu s kožušinami sa v Aktuálne :24 venovala redaktorka Tamara Michalková (Zábery nie sú vhodné pre maloletých divákov ani citlivé povahy):
„Je to produkt modernej doby, v ktorej sa zvieratá považujú len za produkty. Takéto zaobchádzanie však nepatrí do moderného sveta. Doba pokročila a teraz je načase, aby sme sa zbavili tohto typu krutosti,“ hovorí hovorca organizácie Oikeutta Eläimille Kristo Muurimaa.
Žiadny z dôkazov vyslovene nezobrazuje proces týrania zvierat. Hovorca fínskej líščej farmy si myslí, že medializované obrázky sú selektívne.
„Fotografie vytvárajú falošnú predstavu o živote zvierat na farmách. Kvalitné podmienky zvierat sa odzrkadlia na ich kožušine. Je veľmi dôležité, aby sa o zvieratá farmári starali vzorne,“ reagoval hovorca Olli-Pekka Nissinen.
Množstvo dôkazov fínskych aktivistov prišlo v čase, keď EÚ zvažuje úplný zákaz chovu zvierat na kožušinu. Dvadsaťdva krajín Únie takýto chov odsúdilo alebo úplne zakázalo. „Chceme otvoriť diskusiu aj na túto tému, aby všetci v Európe videli, akým spôsobom sa niektoré farmy starajú o zvieratá. Zlým príkladom sú aj fínske zvieracie farmy,“ dodal Muurimaa.
Fínsko je najväčším svetovým výrobcom certifikovaných líščích kožušín. Dopyt po nich je stále vysoký. Často však ide o kruté podmienky, na ktorých móda zarába. Na jeden kabát musia zabiť až 20 líšok.